EPL: presidendi valimine näitab riigikogu jõuetust

28. august 2001, 08:22

Saksa sotsioloogi Elisabeth Noelle-Neumanni välja töötatud ?vaikimise spiraali? teooria põhisisuks on, et kui mõnda kandidaati või ka erakonda esitletakse avalikkuses võitjana, siis kaldub osa ühiskonnast teda toetama isegi siis, kui isiklikult ei oldagi selle kandidaadi või erakonna poolt, kirjutab Eesti Päevaleht tänases juhtkirjas.

Ehk teisisõnu: kaldutakse hääletama võimaliku võitja poolt, et vältida poliitilist isolatsiooni. Toomas Savi üles seadmata jätmine riigikogu presidendi valimiste voorudes sobib hästi Saksa teadlase konstruktsiooni.

Kindlasti tekib paljudel õigustatult küsimus, et kas valimiste süsteem pole mitte mäda kui kahtedel järjestikustel valimistel ei suuda parlament presidenti valida.

Ühe võimaliku lahendusena tupikust väljatulekuks pakkus erinevate riikide valimisseadusi uurinud Rein Taagepera, et enne riigikogu vooru tuleks korraldada ülemaaline nõuandev rahvahääletus, mille tulemus poleks küll riigikogule kohustuslik, kuid millest oleks ka raske kõrvale vaadata. See võimalus jätaks lambad terveks ja hundid söönuks ehk aitaks hoiduda raskest põhiseaduse muutmise teest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing