Tarbijate usaldamatus kukutas eile USA aktsiaturge

Peeter Koppel 29. august 2001, 09:29

Ühendriikide aktsiaturgudel tõestas eilse kauplemispäeva algus jällegi seda, et langusmeeleolud pole kuhugi kadunud.

Kuna ettevõttetasandi uudiseid praegu eriti tulemas ei ole, kiputakse lähtuma makrotasandi uudistest. Sealt aga eile paraku midagi head ei tulnud. Nimelt langes Conference Boardi tarbijausalduse indikaator juuli 116,3 tasemelt 114,3ni, mis on madalaim näitaja pärast aprilli.

Analüütikud olid vastupidiselt oodanud tarbijausalduse mõningast kasvu. Tarbijausalduse vähenemise taga nähakse aga tööturu nõrgenevat olukorda ehk suurenenud riski kaotada töökoht, mistõttu lükatakse paljudki tarbimisotsused määramatusse tulevikku.

Tarbijausaldust nähakse võtmena maailma suurima majanduse olukorra paranemiseks. Kuna ettevõtete investeeringud on oluliselt vähenenud, on tarbimine ainus, mis võib USA majanduse surutisse vajumisest päästa. Seniajani on ta seda ka suutnud teha, kuid nüüd näevad analüütikud surutise ohu suurenemist. See aga ei saa aktsiaturgudele kuidagi hästi mõjuda.

Tarbijausalduse üllatuslik vähenemine ei olnud aga ainuke negatiivne uudis, mis eilse kauplemispäeva alguses turuosalisi müüma sundis. Investeerimispank Goldman Sachs alandas Sun Microsystemsi <GR#US.SUNW> kasumiprognoosi, andes sedasi negatiivse signaali kogu tehnoloogiasektorile.

<a href='http://finance.yahoo.com/q?s=^IXIC d=5d' target='_vbors'>Nasdaqi üldindeks</a> sulgus eile 2,48 protsendi võrra madalamal 1864,98 punktil.

<a href='http://finance.yahoo.com/q?s=^DJI d=5d' target='_vbors'>Dow Jonesi</a> tööstuslik keskmine sulgus aga 10 222,03 punktil ehk esmaspäevaga võrreldes 1,54 protsenti madalamal. Indeksi 30st komponendist langes tervelt 28.

Peamised indeksid on jõudnud taas oma toetustasemetele, kus tavaliselt ostjad välja ilmuvad. Nendest tasemetest läbi murdmine võib aga käivitada tehnilistel põhjustel suhteliselt agressiivse müügilaine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing