Globaalne majanduskasv langemas kümne aasta madalaimale tasemele

04. september 2001, 15:06

Globaalne majanduskasv on langemas kümne aasta madalaimale tasemele, ent lootused kasvu kiirenemiseks 2002. aastal pole veel päris maha maetud, kirjutab Ühispanga Turud Globaalstrateegia septembrikuises ülevaates.

Siiani tundub, et mantra: 'intressilangetamised taaskäivitavad kasvu 6-9 kuu jooksul' pole ennast õigustanud. Alates aasta algusest on Fed langetanud intresse 7 korral 6.5%lt 3.5%-le, ehk madalaimale tasemele alates 1994, sellest hoolimata pole USAs järsu paranemise märke. Ootame veel ühte langetamist 25bp, kuid on kuulda ka hääli, mis vaidlevad sellele inflatsiooniohu süvenemise tõttu vastu.

USA tööstustoodang on kahanenud 9 kuud järjest, viimaste kuude langustempod on ulatunud üle 3% võrreldes möödunud aastaga.

Koguinvesteeringud on USA-s jätkuvalt madalseisus, langedes 2001 aasta 2. kvartalis 7.6% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Investeeringute kasvumäär on näidanud langustendentsi alates 2000 aasta 3 kvartalist.

Hoolimata uute investeeringute vähenemisest on USA tootmisvõimsuste kasutamine ajalooliselt madalatel tasemetel (ca 77%, aasta tagasi 83%), eriti pooljuhtide sektoris (64%, aasta tagasi 99.9%) ja arvutitootmises (68%, 89%).

Sisuliselt ainuke helge moment üldise majandusliku surutise taustal on USA tarbijausaldus ja sellest tulenev eratarbimise kasv vaatamata nõrgenevale tööturule. Tugev on püsinud ka eluasemeturg (30a intressid ajaloo madalaimate tasemete läheduses).

USA tööpuudus 4.5% - ajalooliselt küll suhteliselt madal, kuid märgatavalt kõrgem kui 3.9% möödunud aastal samal ajal. Suvised tööturu numbrid on olnud tööpuuduse kasvu (ajutist?) aeglustumist indikeerivad.

USA valitsuse 38 mrd USD maksutagastus arvatakse toetavat 3Q eratarbimist ? meie arust väheoluline, kuna see moodustab vaid 14% igakuisest jaemüügist, juuli jaemüük indikeeris taas kahanevat aastast müügikasvu võrreldes juuniga (3% vs 4%).

Eratarbimise vähenemine võib surutise oluliselt pikemaks muuta kui enamik analüütikuid siiani prognoosinud on.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing