Õpetajad kardavad palga vähenemist

05. september 2001, 08:15

Paljud õpetajad püüavad korraliku palga saamise nimel anda võimalikult rohkem tunde, kuid alates jaanuarist on ületundide tegemisele seatud mitmed takistused ning samas pole teada, milliseks kujuneb lubatud palgatõus, kirjutab Postimees.

2002. aasta algusest jõustuvaid ületunnitööpiiranguid põhjendatakse õppekvaliteedi tagamise ja õpetajate tervise säästmisega, õpetajad aga kardavad, et ootamatult vähenev palk ohustab mõlemaid rohkem kui senine töörügamine.

Jaanuarist jõustuv töö- ja puhkeaja seadus ning seda saatev valitsuse määrus lubab õpetajatel nädalas anda ainult 24 õppetundi põhitööna ning lisaks kuus õppetundi ületunnitööna. ?Rohkemat ei tohiks lubada juba kvaliteeti silmas pidades,? kirjutab haridusministeerium värskelt üllitatud bülletäänis.

Lubatud ületundide eest tuleb koolijuhtidel hakata õpetajatele maksma suuremat töötasu.

?Töö- ja puhkeaja seadus, mille sotsiaalministeerium ette valmistas, toob tõesti kaasa ületundide eest poolteisekordse maksmise kohustuse. Nii et kes teeb ületunde, sellele on see soodne,? kiitis haridusminister Tõnis Lukas uut korda raadiojaamas Vaba Euroopa.

Sama raadio tsiteeris aga ka Elva gümnaasiumi õpetajaid, kes kardavad, et koolide palgafondi säästmiseks hakkavad direktorid jahtima lisaõpetajaid, kellele anda seniste õpetajate lisatunnid kohustuseta lisatasu maksta.

Ka mitu Postimehega vestelnud õpetajat on hirmul, et uuest aastast tuleb leppida suure palgakaotusega ja istuda osa tööaega niisama koolimajas.

?Tegelikult oleks ju kena, kui õpetaja võiks piirduda normkoormusega,? ütles Kadrina keskkooli keemiaõpetaja Katrin Vaino. ?Suuri koormusi soovitakse aga selleks, et saada pisutki inimväärset palka.?

Vaino lisas, et kui suured ülekoormused keelatakse ja teisalt motiveeritakse koolijuhte vältima ka lubatud ületundide võimaldamist, oleks ainus lahendus palgalanguse vältimiseks tunnitasu suurendamine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing