Edukas piimatoodete eksport hoiab üleval kokkuostuhinda

05. september 2001, 15:53

Tänavu esimesel poolaastal kasvas Eesti piimatoodete eksport hindade kasvu arvelt võrreldes mullu sama perioodiga 1,5 korda, pidevalt on tõusnud ka piima kokkuostuhind.

Ühistu E-Piim juhatuse esimees Jaanus Murakas ütles täna Euroopa Liidu kaubandusläbirääkimisi käsitleval pressikonverentsil, et eksporiturg peegeldub siinse siseturu hinnatasemes.

Kui kahe aasta taguse Vene turu kokkukukkumise järgselt maksid tööstused keskmise kokkuostuhinnana 1,50 krooni piimaliitrist, siis tänavu esimesel poolaastal on varumishind tõusnud 3,20 kroonini liitrist.

Põllumajandusminister Ivari Padari sõnul on põhineb selline kokkuostuhind Eesti saavutatud eurokvootide suurenemisel ja piimatoodete ekspordi kasvul. Näiteks Lätis-Leedus on piima kokkuostuhind Eesti omast märgatavalt madalam, lisas ta.

'Kvootide määrad on praegu drastiliselt meie kasuks,' ütles Padar, viidates samuti sellele, et siinkohal tuleb arvestada samuti Läti ja Leedu suuremat tootmismahtu kui Eestis.

Kui Eestile mullu suvel aastaks eraldatud ekspordikvoot ELi oli piimapulbri osas 10 000 tonni, siis näiteks Leedu kvoot oli 4675 tonni ning Läti oma 3375 tonni. Juustu võis Eesti ELi eksportida 2700 tonni, Leedu aga 1000 tonni vähem ja Läti pea kaks korda vähem kui Eesti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing