Eurokvootide suurenemine teeb Eesti põllumehed rikkamaks

05. september 2001, 15:17

Alates 1. septembrist kehtivad soodsamad kaubanduskvoodid töödeldud põllumajandusaadustele võimaldavad suurendada Eesti eksporti Euroopa Liitu ning stimuleerivad nii tootjaid kui ka töötlejaid.

Põllumajandusminister Ivari Padar ütles täna Eesti ja Euroopa Liidu (EL) kaubandusläbirääkimiste tulemusi tutvustaval pressikonverentsil, et juba 2000. aasta suvel sõlmitud kaubanduslepe tõstis oluliselt Eesti põllumajandussaaduste ekspordimäärasid ja vähendas erinevaid piiranguid.

Tänavu suvest kasvas Padari sõnul piimaartiklite ekspordikvoot 30 protsendi võrra ning alates 1. septembrist kehtivad soodusamad tingimused ka töödeldud põllumajandussaaduste ekspordiks.

'Uued tingimused toovad Eesti põllumehele juurde raha,' tõdes minister. Viimane omakorda võimaldab teha põllumajanduses olulisi investeeringuid. 'Piimaruumi uks ei tohi avaneda sõnnikuhoidlasse,' viitas Padar uuest aastast karmistuvatele kvaliteedinõuetele.

Ühistu E-Piim juhatuse esimehe Jaanus Muraka sõnul on euroturu avanemine mõjunud hästi nii töötlejatele kui ka tootjatele. Kui 1998-1999 maksti Eesti piimatootjatele välja 650-700 miljonit krooni, siis 2001. aastal on see summa pea sama piimakoguse pealt kahekordistunud 1,4 miljardi kroonini.

'Raha on tulnud juurde Euroopa avanenud turgudelt, samuti pääsesime turgudele ligi vabakaubanduslepingute abil,' ütles Murakas.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing