AP: Aasia majandus tajub katastroofi mõjusid

12. september 2001, 12:59

Associated Press annab teada USA katastroofi mõjudest mitmete Aasia riikide majandusele.

Hanois tippkohtumisel viibinud Kagu-Aasia kaubandusministrid väljendasid muret katastroofi mõjude pärast majandusele. ?Loodame, et see ei summuta inimeste usaldust üksteise vastu, sest see on kogu globaalse majanduse alus,? ütles Kagu-Aasia Rahvaste Liidu peasekretär Rodolfo Severino.

Maailma suuruselt teise majanduse, Jaapani jaoks oli peamine hoida ära usalduse kahanemine. Jaapani Keskpanka seati üles kriisijuhtimiskeskus, mis lubas vajadusel varustada rahaturgu ja tegelda teiste võimalike finantssektori probleemidega.

Tokyo börs avati, kuigi pooletunnise hilinemisega, et säilitada turu rahvusvahelist usaldusväärsust, teatas finantsvaldkonna eest vastutav minister Hakuo Yangisawa. Aktsiahinnad Tokyo börsil kukkusid järsult kajastudes Nikkei indeksi 7%-ses languses. ?Palume turuosalistelt rahu,? ütles Yangisawa.

Jaapani suurfirmade jaoks on kujunemas probleemiks järjest nõrgenev dollar. Tugevam jeen vähendab eksportööride välisturgude kasumeid ja jaapani toodang läheb välismaal kallimaks.

Et seda ära hoida, on Jaapani rahandusminister Masajuro Shiokawa märkinud, et Jaapan on valmis mängu astuma, et valuutat stabiliseerida.

Murelike noote kostab ka mujalt üle maailma. Tai börs suleti. Singapuri finantsturud jäid avatuks ja riigi keskpank lubas tagada küllaldase rahavoolu pangasüsteemi.

Tai peatas ajutiselt kõigi naftatoodete ekspordi, et kindlustada riigireserv, kuid avas selle hiljem taas.

India rahandusminister Yashwant Sinha püüdis kahtlusi hajutada, väites, et India majandus ja valuuta juhtunu tõttu ei kannata. Sellegipoolest kukkus ruupia dollari suhtes viimase aja madalaima tasemeni ja Bombay indeks Sensex langes päeva jooksul 5%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing