EPL: New Yorgi vari Eesti eelarvel

13. september 2001, 07:23

Varisegu Manhattanil pilvelõhkujad või mitte, riigieelarve tuleb Eesti valitsusel sellest hoolimata kokku panna. Praegused maailmasündmused panevad meie eelarvevaidlused veidi muutunud konteksti, kirjutab Eesti Päevaleht tänases juhtkirjas.

Nimelt on rahandusministrile langenud kätte kõvemad argumendid tasakaalustatud eelarve nõudmiseks. Väga pessimistliku majandusprognoosi käis Siim Kallas välja juba enne terroriakti New Yorgis, nüüd on maailmamajanduse kasvu ja seeläbi ka Eesti ekspordi väljavaated veel natuke halvemaks muutunud.

Tänase seisuga võib-olla ei õnnestukski Eestil eelarvedefitsiidi katteks finantsturult mõistliku hinnaga raha hankida. Selleks ajaks, mil eelarveprojekt riigikokku jõuab, võib olukord muidugi paremuse poole muutunud olla.

Olukorda, kus riigieelarve mingite muude sündmuste varjus ilma tõsiste vaidlusteta vastu võetakse, Eestis ei teki. Mõõdukad ei ole oma valimislubadust ? lastetoetuste tõstmist ? endiselt eelarvesse sisse suruda suutnud ja pole sellega üldse rahul. Eriti, kui eilsel istungil otsustas valitsus eelarvetulusid maksude tõstmise abil 1,2 miljardi krooni võrra suurendada.

Aga vaevalt toimuvad sündmused nii kiiresti ja kõikehaaravalt, et valitsusliidul ja opositsioonil ei jääks eelarve üle vaidlemiseks üldse aega. Kaitsekulutused on New Yorgi sündmuste mõjul igatahes veel prioriteetsemaks muutunud kui seni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing