FTD: viimased aktsialiikumised sektoritest sõltuvad

13. september 2001, 11:46

Viimase kahe päeva aktsiakurssidest kumab läbi sektorite muster - tsüklilised aktsiad on nõrgad ning konjunktuurist sõltumatud tugevad ning selline olukord peaks esialgu jätkuma, kirjutab Financial Times Deutschland (FTD).

FTD hinnangul on Euroopas võrreldes USAga oodata väiksemat tagasilööki majanduskasvukasvu osas. See räägib firmade kasuks, kes ei sõltu konjunktuurist ning müüvad vähe USAsse. Selle nimekirja tipus on Euroopa varustajad, kelle käibes on USA osakaal vähem kui 10 protsenti. Ka naftatootjad võivad mõnda aega kasu lõigata.

Seevastu Euroopa farmaatsiasektor müüb rohkem kui kolmandiku USA turul, kirjutab ajaleht. Ka toiduainetööstus on problemaatiline, nagu ka keemia-, auto- ja masinatööstus. Tagasilöögi saavad lennufirmad ja turism. Samas peetakse vana majanduse ettevõtetega seotud riske väiksemaks kui tehnoloogia- ja meediasektoris.

FTD märgib, et praegu on üheks tähtsamaks küsimuseks see, mis juhtub pankadega. Olemas on küll ülemaailmse finantskriisi võimalus, kuid tõenäoliselt seda ei juhtu. Euroopa Keskpank ja Jaapani Keskpank on turgudesse pumbanud 80 miljardit dollarit, et süsteem töötaks. Lisaks oodatakse dratsilisi intresside alandamisi - see vähendab pankade refinantseerimiskulusid ning toetab majandust.

Samas aga võib praegune olukord FTD hinnangul kujuneda halvemaks kui 1998. aastal Aasia kriisi ajal. Ka toona toetati likviiduse hoidmiseks oluliselt süsteemi , kuid sellest hoolimata arenes Euroopa pangandussektor kolm-neli kuud halvemini kui kogu turg.

Kui USA-kaubanduse maht jääb mõneks ajaks väikseks, siis tähendab see pankadele väiksemaid provisjone. Samuti on investorid on veel shokeeritud. Ka pikaajalises perspektiivsi pole pankade kaardid kõige paremad - viimasel kolmel aastal on erasektori krediidisoov püsinud üle keskmise kõrgel, see ei FTD arvates selliseks jääda. Ja juhul kui tuleb majanduskriis, siis väheneb laenusoov veelgi massiivsemalt.

Seega, märgib FTD, pole panakade aktsiatelt lähemal ajal ka palju oodata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing