Kaupmeeste Liit: Eesti pole valmis alkoholikaubanduse liberaliseerimiseks

14. september 2001, 13:10

Traagiliste Pärnu-sündmustega seoses teatab Eesti Kaupmeeste Liit (EKL) oma avalduses, et Eesti ei ole valmis alkoholikaubanduse liberaliseerimiseks ja iseregulatsiooniks.

'Nimelt esitas valitsus selle aasta maikuus riigikogule uue alkoholiseaduse eelnõu. Eelnõu olulisemateks muudatusteks võrreldes praegusega, on see, et ettevõtjale pannakse sisuline vastutus tema poolt käideldava alkoholi kvaliteedi ja käitlemistingimuste järgimise osas, vabastades käitleja toodete identifitseerimisest,' märgib EKL. 'Kuigi eesmärgiks on piirangute ja tõkete vähendamine kaupade vabal liikumisel, ei ole edaspidi hilisem kaupade päritolu kindlakstegemine piisavalt täpne'.

EKLi teatel aga näitavad Pärnus toimunud sündmused, et Eesti ei ole valmis alkoholikaubanduses liberaalsete mehhanismide rakendamiseks. Liit leiab, et riik peaks oluliselt tõhustama elanike teavitamist alkoholi ja eriti salaalkoholi kahjulikkusest ning järelvalvet illegaalse alkoholi maaletoomisel, tootmisel ja alkoholiga kauplemisel, ärahoidmaks illegaalse alkoholi sattumist turule.

EKLi hinnangul ei lahenda riigi aktsiisipoliitika salakaubanduse probleeme ega mõjuta illegaalsete kaupade tarbimise vähenemist. 'Euroopa Liiduga liitumise sildi all toimub aktsiismäärade pidev tõus, arvestamata elatustaset Eestis. Aktsiisimäärade tõstmisel on senine praktika näidanud legaalse turuosa vähenemist ja riigikassasse aktsiisi alalaekumist.'

EKL avaldab nördimust juhtunu üle ja peab vajalikuks alkoholikaubandust reguleerivad seaduseelnõud põhjalikult üle vaadata. 'Vajalik on, et riik, arvestades salaalkoholi turgu puudutavaid võimalikke mõjutegureid, võtaks vastu poliitilise otsuse salaalkoholi vastu võitlemiseks,' seisab pöördumises.

EKLi kuulub 31 jae- ja hulgikaubandusettevõtet.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing