II kvartali maksebilanss: välismajandus mõjutab oluliselt ka Eesti majandust

18. september 2001, 13:09

Jooksevkonto defitsiidi peamiseks allikaks oli traditsiooniliselt negatiivne kaubandusbilanss. Kaubandusbilansi II kvartali numbrid näitavad maailmamajanduse jahtumise mõjude kandumist Eesti majandusse. Aasta teisel poolel on oodata väliskaubanduse kasvutempode aeglustumise jätkumist, kuid impordi kasvu toetab jätkuv investeeringunõudlus, mille tõttu võib edaspidi taas oodata jooksevkonto saldo halvenemist II kvartaliga võrreldes.

Rahandusministeeriumi teatel on 2001. aasta teises kvartalis jooksevkonto defitsiit eelmise aasta sama ajaga võrreldes tunduvalt vähenenud - 1,2 miljardilt 0,9 miljardile kroonile. Kaupade ekspordi kiirema kasvu tõttu võrreldes impordiga paranes kaubandusbilansi saldo, kuid samal ajal vähenes teenuste bilansi ülejääk. Jooksevkonto negatiivse saldo vähenemist esimese kvartaliga võrreldes oli küll oodata (seoses kaubandusbilansi paranemisega), aga mitte nii suures ulatuses.

Negatiivset kaubandusbilanssi tasakaalustas osaliselt teenuste bilansi 2,5 miljardi kroonine ülejääk, mis on aga väiksem, kui eelmisel aastal samal ajal. Põhjuseks on teenuste ekspordi kasvu aeglustumine impordi kasvu märgatava kiirenemise kõrval.

Seoses jaheneva majanduskliimaga, mis sunnib ettevõtteid ettevaatlikkusele investeerimisotsuste tegemisel, on peatunud reinvesteeritud tulude sissevool. Samal ajal on oluliselt suurenenud tulude väljavool dividendidena (47% v.e.a.) vaatamata sellele, et ka eelmisel aastal oli siin suur kasv.

Otseinvesteeringute sissevool jäi eelmise aasta II kvartali tasemele (1,2 mld krooni), kuid suuremahulise väljavoolu tõttu, millest enamus oli seotud Leedu Taupomasis Bankase ostuga, oli netovoog väikeses miinuses. Suurem osa sissevoost oli laenukapitali kujul (0,7 mld kr) emaettevõtetelt kaasatud ressurss.

Käesoleva aasta teise kvartali maksebilanss näitab, et välismajanduses toimuv on oodatult mõju avaldanud ka Eesti majandusele. Peamised muutused on toimunud väliskaubanduse kasvutempodes, samuti tulude struktuuris.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing