Majandusministeerium: väliskaubandustingimused püsivad soodsad

20. september 2001, 13:34

Tootjahindade kasvu aeglustumises peegeldub maailmaturu konjunktuuri halvenemine, väliskaubandustingimused püsivad aga soodsad, teatas majandusministeerium kommenteerides augustikuu ekspordi- ja impordihinnaindeksi ja tootjahinnaindeksi numbreid.

Järgneb majandusministeeriumi majandusarengu osakonna juhataja Maria Hinrikus kommentaar:

'Tööstustoodangu tootjahinnaindeks suurenes augustis võrreldes eelmise aastaga 4,7%, sealhulgas energeetikas 11,2% ja töötlevas tööstuse 3,8%. Mäetööstuses hinnad alanesid. Juulikuuga võrreldes pole toodete hinnad praktiliselt muutunud. Hindade muutumist on mõjutanud peamiselt aasta algul tõusnud soojusenergiahinnad ja juulikuus alanenud kütusehinnad.

Keskmisest suurem hindade kasv lihatootmises peegeldab jätkuvat lihadefitsiiti toiduainete turul. Samas võib täheldada juba mõningast loomaepideemiast tingitud lihabuumi vähenemist, mis peegeldus juulikuiste hindade kasvu vähenemises.

Hindade kasvu aeglustumist on toetanud ka impordihindade väike kasv. Vähese surve hindade suurenemiseks võis tingida juulikuine naftahindade langus. Raske on ennustada naftahindade edaspidist käitumist, mis avaldaks mõju tootja- ja impordihindadele. Kriisiolukorras võib oodata hindade suurenemist, samas võivad aset leida ka mitmed teised stsenaariumid.

Tootjahindade muutumatuse peamiseks põhjuseks võib pidada maailmamajanduse kasvu aeglustumist, mis on toonud kaasa nõudluse vähenemise ning surve hindade alandamiseks.

Peale aprillikuus toimunud hüppelist hinnatõusu elektroonikasektoris, mis tõstis ekspordihinnaindeksi aastakasvu üle 40 %, pole eksporditavate toodete hinnad eriti muutunud. Ka augustis olid eksporditoodete hinnad juulikuu tasemel ning aastamuut oli 41,3%. Impordihinnaindeksi muutused on olnud väga väikesed kogu aasta jooksul ning ka eelmise aasta augustist vaid 0,2% kõrgem. Impordihinnaindeksi languse 0,4% võrreldes juuliga põhjustas ka dollari odavnemine.

Alates aprillist on väliskaubandustingimused püsinud sisuliselt muutusteta, mis tähendab, et hinnaindeksite suur vahe avaldab mahendavat mõju kaubandusdefitsiidile, suurendades nominaalselt eksporti enam kui importi. Positiivne mõju peegeldub ka maksebilansi jooksevkontos.'

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing