Erakonnad nimetavad maamaksu tõusu järsuks

25. september 2001, 07:57

Erakonnad peavad maa ümberhindamisega kaasnevat maamaksu tõusu liialt järsuks ning üritavad seetõttu maksumäära alandamise kaudu inimeste maksukoormuse kasvu pidurdada, kirjutab Eesti Päevaleht.

Eile andis Keskerakonna fraktsioon riigikogu menetlusse maamaksuseaduse muutmise eelnõu, mille eesmärgiks on alandada maamaksu määra senise 0,3 - 2,0 protsendi asemel kuni ühe protsendini. Ka säiliks omavalitsustel seaduses kehtestatud protsendimäärade raames õigus teha erandeid ja soodustusi.

?Tänaseks on selgunud, et hetkel kehtiv maamaksu seadus tooks tuleval aastal mõnes piirkonnas kaasa maamaksu kuni kümnekordse tõusu, mis ilmselgelt ületab elanike maksevõime. Peamiselt on see põhjustatud maa turuhindade, millest lähtudes toimub maa maksustamine, kujunemise mehhanismi ebaproportsionaalsusest,? märkis Keskerakonna nõunik Evelyn Sepp.

Reformierakondlane Maret Maripuu kinnitas, et erakond on huvitatud maksumäära alandamisest niisuguses ulatuses, et elanike jaoks maamaks reaalselt ei tõuseks. ?Oleme selle poolt, et maamaks jääks inimestele samale tasemele, nagu ta on praegu,? sõnas Maripuu. Tema sõnul peaksid kohalikud omavalitsused leidma mooduse, kuidas maamaksu tõusu vältida, sest järsk maksukoormuse kasv võib mõnes piirkonnas viia maalappide tükeldamiseni.

Seaduseelnõu algatajad on seisukohal, et praegu kehtiv maksumäär ületab sotsiaalse taluvuse piiri. Eelnõu vastuvõtmine seadusena annaks paljudele inimestele võimaluse säilitada nii oma kodu ja aastakümneid perele kuulunud maavaldus ning majandada seda vastavalt oma tegelikele võimalustele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing