EPL: tühi tüli maamaksu pärast

25. september 2001, 07:57

Tänavusügisene kisa-kära maamaksu ümber näitab ilmekalt, et hulk inimesi, sealhulgas vallajuhte, ei suuda endiselt mõista, et paljude probleemide lahendamise võti on nende, mitte keskvalitsuse käes, kirjutab Eesti Päevaleht tänases juhtkirjas.

Infole, et maa maksustamishind on pärast ümberhindamist mitu korda tõusnud, järgnes sageli esimese reaktsioonina rusika viibutamine või hädakisa keskvalitsuse suunas, kuigi maamaks on kohalik maks, mille suurus on suurtes piirides kohaliku omavalitsuse määrata.

Enamikul juhtudel piisab kehtivast maksumäära piirist ? 0,3-2 protsenti ? täiesti, et hinnatõus korvata. Maksumäära allapoole lastes, saab ju maksusumma endisele tasemele jätta, sellise otsuse tegemiseks pole vaja kõrgemat matemaatikat tunda. Lisaks on kohalikel omavalitsustel õigus teha erandeid ja soodustusi, mille abil on võimalik jätta maksukoormus endisele tasemele neil vähestel juhtudel, kui maa maksustamishind tõusis enam kui 3-4 korda.

Sellepärast ei poolda Eesti Päevaleht Keskerakonna esitatud maamaksuseaduse muutmise eelnõu, mille eesmärgiks on kehtestada uueks maamaksu määra vahemikuks null kuni üks protsenti. Eelnõu eesmärk on eelkõige odava populaarsuse kogumine, sisulist vajadust sellise seadusemuudatuse järele ei ole.

Pigem sünniks seadusemuudatusest kahju, sest sellega vähendataks kohalike omavalitsuste niigi kitsast tulubaasi ning suurendataks nende niigi suurt sõltuvust keskvalitsuselt saadavast rahast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing