PM: uus kohustuslik isikutunnistus tekitab vastuseisu

26. september 2001, 08:13

Kui üks Setumaal elav ja selle piirkonna keskmist palka saav neljaliikmeline pere tahab ka tulevikus käia näiteks teisel pool piiri sugulastel külas või esivanemate haudadel, tuleb neil riigile loovutada kolmandik pere ühe kuu sissetulekust, et lunastada endale tarvilikud isikut tõendavad dokumendid, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

Seadus nõuab, et 1. jaanuarist 2002 tuleb hakata inimestele välja andma siseriiklikuks kasutamiseks mõeldud isikutunnistusi ehk ID-kaarte. Kaart on kohustuslik ja kohustuslik on ka 150kroonine riigilõiv selle eest.

ID-kaardi projekt läks esialgu hoogsalt käima tänu sellele, et selles nähti asendust paljudele eri dokumentidele, kaartidele ja nendega kaasnevatele PIN-koodidele. Ent näiteks autojuhtimisõigust uue kaardiga vähemalt esialgu ei tõesta ega kõlba see ka sularaha võtmiseks pangaautomaadist.

Nii jääbki ID-kaardi mõte paljudele arusaamatuks ning seda peetakse üksnes passi või juhiluba dubleerivaks dokumendiks, mille eest riik kasseerib veel häbematult sundkorras rahagi.

Paraku võib praeguse peaaegu olematu kasutusvajaduse tõttu arvata, et inimesed just ei torma ID-kaarte välja võtma ning kogu ettevõtmine jääb toppama. Või hakatakse kaardist keeldujaid näiteks politsei abil korrale kutsuma? Seepärast ei tohiks riik kohustuslikuks muudetud dokumendi jagamisest teha rahateenimise allikat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing