Ligi 18.000 peret võivad elektrit saada odavama hinnaga

27. september 2001, 14:42

Eesti Energia kavatseb elektri hinnatõusu kompenseerimiseks hakata ligi 18.000 perele müüma elektrit odavamalt ehk sisuliselt ka alates 1. aprillist praegu kehtiva hinnakirja järgi, kirjutab Postimees Online.

Eesti Energia Teeninduse turundusdirektor Jaanus Arukaevu rääkis, et Eesti Energia nõukogu tegi eile põhimõttelise otsuse müüa kolme aasta jooksul toimetulekuraskustega peredele sotsiaalelektrit 15 miljoni krooni eest.

«Selle 15 miljoni krooni ulatuses kompenseeritakse kõige vähem kindlustatud peredele eelkõige elektri hinna tõusmine, et tagada paindlikum üleminek,» rääkis Arukaevu.

Arukaevu sõnul selgus sotsiaalministeeriumiga koostöös, et kõige rohkem vajavad sotsiaalelektrit ühe või enama lapsega üksikvanemad, paljulapselised pered ja üksikpensionärid või invaliididest pensionäride pered.

«Nende jaoks hakkab Eesti Energia müüma sotsiaalelektrit, milles on hinnaalanduse kaudu kompenseeritud elektri hinnatõus,» sõnas Arukaevu. Ta lisas, et ka kuutasu on üks osa hinnatõusust ja kuulub seega samuti kompenseerimisele.

Arukaevu sõnul on Eesti Energia teinud ettepaneku, et sotsiaalelektrit vajavate perede ringi määrataksid kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajad. «See programm on meiepoolne võimalus omavalitsustele. Kui omavalitsused arvavad, et selle ressursi kasutamine toob neile kaasa väga palju lisatööd, siis nad ei pea seda kasutama,» lisas Arukaevu.

Programm peaks rakenduma järgmise aasta alguses. «Meie soov on see programm käivitada veebruaris nii, et klientidel oleks teada, kes hakkavad aprillist saama sotsiaalelektrit,» rääkis Arukaevu. «Siis on täpselt teada, kelle ja kui palju.»

Arukaevu sõnul on programm on mõeldud täiendusena riiklikule programmile, mis alates 1. jaanuarist laieneb ka elektriga seotud kulutuste katmisele. Kuni selle aastani ei olnud elektriga seotud kulud põhjendatud kulud ja ei kuulunud sotsiaaltoetustega kompenseerimisele.

«Meie ei hakka ütlema, kellel seda raha vaja on, meie lihtsalt määratleme sihtgrupi parameetrid, kelle me oleme valmis odavamalt elektrit müüma,» ütles Arukaevu. Tema sõnul hakkab vähekindlustatud inimene alates 1. aprillist saama arvet, millele ongi odavam elekter.

Arukaevu sõnul oleks väga kohmakas ja kallis ja ebaõiglane toimetulekuprobleemidega inimese suhtes seda raha pööritada nii, et esmalt maksaks inimene ikka hinnatõusu sisaldava arve järgi tarbitud elektri eest ja pärast saaks selle sotsiaaltoetusena tagasi. «Seetõttu on otstarbekas, et me teeme eraldi sotsiaalelektri,» selgitas Arukaevu.

Arukaevu ei osanud veel öelda, kas sotsiaalelektri tarbijad hakkavad maksma täpselt sama hinda, mis praegu kehtiv hind või üks sent rohkem. «Konkreetne summa sõltub meetme mehhanismist,» sõnas ta. «Tulenevalt elektri hinna muutumisest tuleb meil otsustada, kas see programm jätkub. Loomulikult on võimalus ka seda programmi suurendada.»

Kolme aasta peale kavandatud 15 miljonist kroonist ligi kaks kolmandikku kulutatakse Arukaevu sõnul ära ilmselt esimesel aastal.

Eesti Energia jaoks on need 15 miljonit krooni saamata jäänud tulu ja see tuleb kasumis arvelt. Arukaevu möönis, et sellises mahus elektri hindade korrigeerimist, nagu oli vaja viimase kahe aasta jooksul teha, ei saa aga ilma diferentseeriva mudelita teha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing