USA suhtekorraldajad kulutavad Eesti miljoneid

28. september 2001, 08:21

Välisministeerium maksab Ameerika Ühendriikide suhtekorraldusfirmale miljoneid kroone USA poliitilistes ringkondades ja meedias tehtava lobby-töö eest, mille toel loodab Eesti kutset NATOsse, kirjutab Eesti Päevaleht.

Tänavu suvel palgatud endisele kongresmenile Tom Downeyle kuuluv PR-firma Downey McGrath Group saab iga kuu välisministeeriumi majanduskulude arvelt 15 000 dollarit (üle 250 000 krooni).

Järgmise aasta eelarvekava järgi eraldab välisministeeriumile kaks miljonit krooni ?lobby-firma palkamise jätkamiseks kuni NATO Praha tippkohtumiseni sügisel 2002.? Poolteise aastaga teenib firma kokku üle kolme miljoni krooni.

Välisministeeriumi pressiesindaja Tiina Maibergi sõnul on lobbistide kasutamine maailmas levinud tava. USA on selgelt NATO juhtiv jõud ja lisaks on Washingtoni võimukoridoridel veel oma eripära, lausus Maiberg.

?Lobbistide abiga luuakse meile vajalikku toetusbaasi USA arvukates huvigruppides, kellel on mõju Kongressis, samuti poliitilistes ringkondades, mõttekeskustes ja ajakirjanduses. Iga kuu lõpul esitatakse Eesti poolele ka aruanne tehtust ja plaanid edaspidiseks,? selgitas Maiberg.

Välisministeeriumi ametnike kinnitusel kasutasid USA lobby-firmasid NATOsse pääsemisel ka Poola, Ungari ja T?ehhi.

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Tiit Tammsaar ütles, et tema jaoks on taoline rahaeraldus arusaamatu ja kentsakas. ?Ma ei saa aru, milleks on meil välisministeerium ja kõrgesti tasustatud, hästi mehitatud ning luksuslike elamistingimustega suursaadikud. See on nende töö,? ütles opositsioonipoliitik.

Välispoliitika kommentaatori Peeter Kaldre hinnangul on tegu vajaliku kulutusega. ?Minu arvates peaks see summa mitu korda suurem olla, sest NATOsse saamine on Eestile eluliselt vajalik,? rääkis Kaldre. ?Siin tegutsetakse konkreetselt Eesti riigi heaks. Samal ajal eraldab valitsus 10 miljonit krooni mingi müstilise Eesti märgi leidmiseks.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing