PM: juriidilise kirjaoskuse puudumine tõstis inimesed tänavale

02. oktoober 2001, 08:39

Tallinnas Mustamäe ühiselamutest tänavale ja metsa alla kilest telkidesse sattunud inimestega juhtunu näitab nii inimeste juriidilist kirjaoskamatust, meie sotsiaalabi nõrkust, linnavõimude elukaugust kui ka lihtsalt tugevama ja targema õiguse valitsemist, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

Seaduslikult ja paberil võib kõik olla kõige paremas korras. Süüdi pole keegi. Linn või linnaosa ei tea toimunust midagi, sest majad ei kuulu neile, majandusministeerium peseb käed puhtaks, sest majad on müüdud, uus omanik tõestab, et talitas seadusetähte järgides?

Tänavale tõstetuid ning põõsa alla küüditatuid tekib aga üha juurde. Ning selliselt allakäiguspiraalilt maha pääseda on väga raske, paljude jaoks isegi võimatu.

Loomulikult pole Mustamäe ühiselamud mingi unistuste kodu ning on hea, kui nende põlenud aknaaukude ja lagunenud trepikodadega majadega keegi midagi ette võtab. Kuid vale on suhtumine, nagu oleksid kõik sealsed elanikud asotsiaalid. Paljud on seal sunnitud elama vastu tahtmist ning kannatama asotsiaalsete naabrite või juhuslike peavarjuotsijate terrorit.

Igapäevase eluspüsimisega suurivaevu toime tulevatel inimestel pole tihti aimugi seadustest või oma õigustest, isegi üürilepingu tekst võib jääda arusaamatuks. Siis ongi lihtne tegutseda nõnda, et inimesed ise ei saa arugi, mis nendega tegelikult toimub. Selles mõttes on Mustamäe juhtum õpetuseks, kui oluline on igale inimesele oskus ja tahe pöörata tähelepanu ka seaduste, lepingute sisule - teisisõnu, juriidiline kirjaoskus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing