Hulgifirmad sunnivad apteeke kettidesse koonduma

10. oktoober 2001, 08:07

Ravimite hulgimüügifirmade omavaheline karm konkurents muudab teravamaks ka apteekide võitluse turu pärast ning sunnib neid elus püsimiseks jagunema hulgimüüjate eestvedamisel loodud apteegikettidesse, kirjutab Postimees.

Viimase paari aastaga on suurematesse linnadesse tekkinud apteeke juurde nagu seeni pärast vihma. Eestis tegutseb üle neljasaja ravimite jaemüügipunkti, mis tähendab, et keskmiselt 4700 elaniku kohta on üks müügipunkt.

Võrreldes näiteks Taani või Norraga, kus apteegi kohta tuleb keskmiselt 10 000 elanikku, peavad apteegipidajad müügikohtade tihedust haruldaselt suureks. Samas jagub märksa liberaalsemal Prantsusmaal apteeke iga paari tuhande kodaniku kohta.

Tallinnas võib ühe kaubanduskeskuse ümbrusest leida isegi kolm-neli apteeki, mis teeb võistluse pealinnas muu Eestiga võrreldes veelgi teravamaks.

Teoreetiliselt peaks tugev konkurents mõjuma hästi tarbija rahakotile. Apteegid kasutavad siiski enamasti ravimile hinna määramisel riiklikult lubatud juurdehindlusprotsendi maksimummäära, sest konkurentsi tõttu on vähenenud ostjate hulk ja firma ei teeni sama palju kasumit kui varem. Hinna kõikumine erinevates apteekides jääb paari krooni piiresse.

Ka hulgimüüjatelt soodustuste saamiseks kettidesse koondunud apteegid püüavad omavahelise konkurentsi vältimiseks järgida võimalikult ühtset hinnapoliitikat, üksiküritajad ei suuda aga suuremate majanduskulude tõttu ravimite hindu alla lasta.

Kettidest eemale hoidvad apteegid pelgavad, et hulgimüüjatele toetuvad apteegiketid suretavad üksiküritajad konkurentsist välja, hõivavad turul monopoolse seisundi ja hakkavad hiljem kontrollima kogu hinnakujundust.

Probleemi teeb keerukamaks seegi, et seaduse järgi ei tohi hulgimüügifirma omada ühtegi apteeki.

Seadus ei keela aga hulgimüügifirmadel sõlmida koostöölepinguid apteegikettidega ja püüda neid oma mõjusfääri hästi väljatöötatud infotehnoloogiliste lahenduste abil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing