Uus käibemaksuseadus võib tekitada täiendavat maksukoormust

10. oktoober 2001, 14:12

Tartu Ülikooli lektor, doktor Lasse Lehis ütles uue käibemaksuseaduse kohta, et sellega võib kaasneda maksukoormuse tõus.

Põhjuseks on esiteks omatarbe mõiste laiendamine võrreldes praegusega, kus omatarve hõlmab paljuski loonuspalga tehinguid. Uues seaduses on eurodirektiivi eeskujul toodud sisse uudne juhtum: omatarve iseendale.

Isik võtab kauba välja oma ettevõtlusest ja hakkab kasutama muuks otstarbeks (näiteks FIE, riigiasutus). 'Tulemusena võib tekkida olukord, et algselt on käibemaksu kauba soetamisel maha arvatud ja hiljem tuleb seda uuesti juurde hakata arvama,' selgitas Lehis. Omatarve on uue seaduse kohaselt ka teenuse osutamine iseendale, näiteks kui ta oma hotellis ööbib või oma tenniseväljakul tennist mängib. Edaspidi peab ta sellele käibemaksu juurde arvama.

Maksukoormust suurendab uuest aastast ka dodatsioonide maksustamine käibemaksuga, mis riik näiteks maksab bussipiletitele või praamipiletitele peale, et need elanikele odavamad oleksid.

Maksukoormust suurendab ka maksusoodustuste ja maksuvabastuste vähenemised. Mõned praegused soodsad määrad muutuvad ebasoodsamaks, näiteks matuseteenused olid seni nullmääraga maksustatud, edaspidi 5%liselt maksustatud. Tulevikus on ootamas ka toasooja maksustamisel tõusu 18% peale, kuid kunagi oli see nullmääraga maksustatud, praegu 5% maksustatud, tõi Lehis näiteid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing