Uues seaduses puudub võimalus maha arvata käibemaksu mõnedelt ostudelt

10. oktoober 2001, 14:40

Uus käibemaksuseadus tekitab probleeme sellega, et puudub võimalus maha arvata käibemaksu enne registreerimist tehtud ostudelt, rääkis TÜ professor Lasse Lehis Äripäeva maksuseminaril.

'Primitiivne on liisingu maksustamine,' jätkas Lehis. 'Kapitalirendi sisu pole suudetud paremini lahti seletada, sisuliselt on see ikka järelmaks. Ehkki järelmaksu puhul tuleb maksta käibemaksu kohe, kapitalirendi puhul kuu aja pärast.'

Ka kauba import on maksustatud nagu järelmaks, st käibemaks tuleb tasuda kohe, see võib tekitada pahameelt välispartneritel. 'See on sundlaenu laadne maks,' iseloomustas ta impordikäibemaksu üldse, nii teenuse kui kauba impordi mõistes.

Erikord metsa- ja saematerjalide müügil on selgelt puidutööstusele tehtud nõue, kes toodangut ekspordib ja ei pea käibemaksu maksma. 'See ei ole õige lähenemine, tekib küsimus, kes kujundab maksupoliitikat. Mulle jääb mulje, et see on metsatööstuse liit,' lausus Lehis.

Üheks puuduseks loeb Lehis eurodirektriivide vigane tõlkimine ja ELi põhimõtete ebajärjekindel rakendamine. Näiteks direktiivi tõlkimises on kadunud mõiste kämpinguplatsid telkimiseks, mis ei ole majutusteenused ega käibemaksustavad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing