Intervjuu Kabulis viibiva Eesti Raadio ajakirjanikuga

12. oktoober 2001, 14:54

Uudisteleht vahendab refereeringu intervjuust ajakirjaniku Gustav Reinopiga, kes on praegu Kabuli lähistel keset sõjategevust.

Reinop viibib Kabulis hetkel esimest päeva. Tema sõnul viidi teda sinna Moskva sõjaväelennuväljalt suure transpordilennukiga. Teekond jätkus helikopteriga ja seda, kus ta öösel ümber istuma pidi, ning kus teda maha pandi, ei oska ta täpselt öelda.

Praegu viibib ta pommivarjendis maa all. Tõenäoliselt mägede vahel ja umbes 50 km Kabulist. See on üsna suur sõjaväelaager, mida valvavad USA merejalaväelased.

Viimased pole Reinopi sõnul oma kaitsealustest eriti huvitatud ja suhtuvad neisse küla rahulikkusega. Reinop lisas, et nad tegelevad valdavalt oma ettevalmistustega pealetungiks. Laagrist välja jalutama minna on pea võimatu, sest ringi liigub palju diversante ja snaipereid.

Öösel oli taevas kuni silmapiirini täiesti punane ja eriti hästi oli Reinopi sõnul pimeduses näha kohaliku õhutõrje valgust. Samas pidi viimane pidevalt vähenema ja see võib olla tingitud kas sellest, et kohalikke vastupanijaid jääb järjest vähemaks või on siis palju ülejooksjaid ja loobujaid.

Maa peal on kuulda mütsatusi ja plahvatusi, kuid asjatundjate kõrva usaldades pole tegu lennukitelt heidetud pommidega vaid põlevate laskemoonaladudega, mis aeg-ajalt plahvatavad, kirjeldas Reinop.

Reinop ei osanud öelda kui palju ajakirjanikke temaga laagris veel viibib, sest nende arv pidevalt muutub.

Paljud sõlmivad tema sõnul pidevalt kas tsiviiltasemel või sõjaväelastega mingisuguseid lepinguid ja kokkuleppeid, kellega objektidele või operatsioonidele kaasa minna.

Ohtralt on ka tõlke, kes kuulavad vaenlase raadiot ja edastavad sealt pärit infot läänemaailmale. Pannakse püsti ka läänemeelseid maste, et kohalikele omapoolset infot jagada. Kuid propaganda asemel jagatakse pigem valdavalt juhiseid põgenikele, keda on piiri äärde kogunenud juba meeletul hulgal. Viimaseid ei suudeta enam telkide ja söögiga abistada ning ega äärmiselt usklikud ja oma pühakirja järgi tegutsevad afgaanid USA abi vastu võtagi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing