PM: kohalik võim tähendab pragmaatilist meelt

15. oktoober 2001, 08:19

Tartu võimutüli on jõudmas järsu, ent loogilise lahenduseni, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

Reformierakonna ja Isamaaliidu vastasseis jäi ületamata. Kui kolmapäeval sõlmitakse uus koalitsioonileping, asuvad reformistid linna juhtima koos Keskerakonna ja koonderakondlikku jumet valimisliiduga Tartu 2000+.

Et kohalikud võimuliidud erinevad üpris sageli nendest, mis moodustatud parlamendis, on üks demokraatia paratamatusi ja mujal maailmas täiesti tavaline asi. Aga ka Eestis: nii on näiteks Haapsalus juba aastaid reformistide vastu toekas opositsioonis isamaaliitlased koos Keskerakonnaga. Ka ei kujuta Tartu tüli nüüdne lahendus endast midagi ?okeerivalt uut. Oli ju seesama kolmik ülikoolilinnas võimul ka aastatel 1997-1999.

Loodetavasti ei suhtu Tartus lahku läinud erakondade liidrid Mart Laar ja Siim Kallas juhtunusse endise valulikkusega. Eelmiste lahkhelide korral ei pidanud nad ju paljuks lausa direktiivselt sekkuda Tartu koalitsiooniprobleemidesse.

Head ei sünni sellisest vägisi kooshoidmisest niikuinii midagi. Ka ei rahulda tartlasi toompealik tagakambri mudel ja koalitsioonisisesed truudusekohustused partnerite suhtes nende ilmselgete vigade puhul.

Tartu on viimastel aastatel väga jõuliselt, kohati lausa atraktiivselt edasi liikunud. Kui koalitsioonis tekkinud leppimatud lahkhelid seda pidurdama kippusid, on uue liidu tekkimine loomulik lahendus. Sest nagu öeldud, kohalik võim püsib ennekõike pragmaatilisel meelel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing