Sadu Eesti loomaarste ähvardab tööta jäämine

15. oktoober 2001, 08:16

Eestis koolitust saanud sajad loomaarstid võivad jääda tööta, kui riik ei suuda lähema kahe aasta jooksul leida põllumajandusülikoolile kümneid miljoneid kroone, et viia loomaarstiõpe Euroopa nõuetele vastavaks, kirjutab Postimees.

2004. aastal peaksid Tartusse Eesti Põllumajandusülikooli loomaarstiõpet hindama saabuma Euroopa Veterinaarhariduse Assotsiatsiooni eksperdid, kelle otsusest sõltub, kas loomaarstiõpe saab rahvusvahelise akrediteeringu.

Kui mitte ja Eesti on sel ajal Euroopa Liidu liige, tuleb Eestil hakata piiriteenistuses ja toidukontrollis töötavaid loomaarste välismaalt palkama, sest Eestis koolitatud loomaarstid seal töötada ei või.

Ka satuks seetõttu kahtluse alla Eesti kaupade konkurentsivõime välisturgudel. Põllumajandusülikoolil muutuks loomaarstide koolitamine seejärel mõttetuks.

Akrediteerimine on tagasiulatuva jõuga ka varem lõpetanud loomaarstide suhtes.

Eesti Põllumajandusülikooli rektori Henn Elmeti sõnul tuleks õppehoonete remontimiseks euronõuetele vastavaks ja päris uute ruumide ehitamiseks ning seadmete soetamiseks kulutada kuni 122 miljonit krooni.

Loomaarstiteaduskonna dekaan Madis Aidnik hindab rahatarvidust pisut väiksemaks ja väidab, et 80 miljoni krooniga peaks toime tulema. Aidnik lausus, et akrediteerimine oli kavandatud 2003. aastaks, ent mullu saatis peaminister Mart Laar veterinaarhariduse assotsiatsioonile kirja, kus palus akrediteerimine 2004. aastani edasi lükata.

Ehkki rahatarvidus oli selge juba 1999. aastal, pole riik loomaarstiõppe akrediteerimise ettevalmistamiseks investeerinud sentigi. Põllumajandusülikool on seni loomaarstiteaduskonna arendamiseks saanud kulutada vaid viis miljonit krooni, mille ülikool on laenanud.

Haridusministri nõuniku Kalmar Kurs märkis, et loomaarstiteaduskonna akrediteeringuks ettevalmistamine on 2003. aasta riigieelarve üks prioriteete. Ta ei välistanud ka võimalust, et loomaarstiteaduskonna arendamiseks võidakse võtta laenu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing