Jaak Aaviksoo näeb raha nappuses ohtu õppetööle

16. oktoober 2001, 08:15

Tartu Ülikooli rektori Jaak Aaviksoo väitel on ülikoolid hoolimata sellest, et riik tuleval aastal kõrghariduskulusid 150 miljoni krooni võrra suurendab, ikkagi alarahastatud ning sunnitud õppetööd kokku tõmbama, kirjutab Postimees.

Võrreldes Eesti majanduse ja tudengite arvu kasvuga on Aaviksoo väitel kõrgkoolidele õppekuludeks eraldatud raha pidevalt vähenenud ning sama tendents jätkub ka tuleval aastal.

?Meile teadaolevalt ei ole riigieelarves enam vahendeid ülikoolide hoonete amortisatsiooni katvateks investeeringutes, mis aitas varem veidigi pidurdada ülikoolide hoonete lagunemist,? ütles Aaviksoo.

Septembri keskel esitasid Eesti avalik-õiguslike ülikoolide rektorid valitsusele ultimatiivse avalduse, nõudes tuleval aastal tingüliõpilase õppekoha maksumuse tõstmist seniselt 12 600 krooni tasemelt 20 000-22 000 kroonini.

Aaviksoo sõnul sunnib senine väike tingtudengi maksumus ülikoole kulutusi kärpima või neid kellegi teise kaela veeretama. Tema väitel on Tartu Ülikool olnud aastaid võimetu remontima piisavalt hooneid ja ostma uut aparatuuri. Ülikooli füüsikalaborites on siiani kasutusel 1950. aastate elektroonika.

Kui riik koolitusraha ei suurenda, näeb rektor Aaviksoo kokkuhoiuvõimalusi laboriõppe kärpimises, samuti õppekirjanduse muretsemise vähendamises ning õppetööga otseselt mitteseotud kultuuri- ja spordiringide ning muuseumide tegevuse kokkutõmbamises. Need otsused saab langetada Tartu Ülikooli nõukogu.

?Kaalumisel on olnud ka auditoorse õppekoormuse vähendamine ja mitmed teised sammud,? ütles ta. ?Kui raha ei ole ja ka kvantiteeti ei kavatseta vähendada, väheneb kvaliteet. Kolme krooni eest ei saa tervet saia ja kui poolega ei rahulduta, saab kuivanud kannika.?


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing