Ukraina ekspeaminister pesi raha ka Eesti kaudu

17. oktoober 2001, 08:08

Ukraina endise peaministri Pavlo Lazarenko varifirmad kantisid mitme aasta vältel Eesti pankade kaudu välisarvetele kümneid miljoneid dollareid, saades osaliseks Eesti ühes suurimas rahapesuafääris, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Summad ulatuvad tõesti kümnetesse miljonitesse dollaritesse, kuid kogusumma võib veel tõusta, sest Ukraina õiguskaitseorganid teevad meile seniajani päringuid teatud rahaülekannete kohta,? lausus keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude osakonna ülemkomissar Indrek Tibar. ?Viimane päring tuli näiteks paar nädalat tagasi, kuid täiesti vabalt võib neid veelgi tulla.?

Tibar ei osanud öelda täpset summat, mis Eesti kaudu välismaale kanditi. Ukrainlased on tema sõnul juba kahe aasta jooksul palunud keskkriminaalpolitseilt andmeid Ukraina endise peaministri Pavlo Lazarenkoga seotud varifirmade Eesti pankade kaudu toimunud rahaülekannete kohta.

Ülekanded toimusid aastatel 1996?1997 ning katkesid enne rahapesu tõkestamise seaduse kehtimahakkamist Eestis.

?Ülekanded toimusid mitme Eesti panga kaudu, Ukrainast on tulnud päringuid nii praegu tegutsevate, kui ka juba tegevuse lõpetanud pankade kohta,? ütles Tibar. Ta ei soovinud täpsustada rahapesu vahendanud pankade nimesid.

Eesti Päevalehe andmeil oli üks aktiivsemaid rahapesule kaasaaitajaid 1997. aasta septembris litsentsi kaotanud Ukraina päritolu INKO Balti Pank, mis oli oma kolmeaastase tegevusaja jooksul suunatudki Ukraina turule ning omas sidemeid sealsete pankadega. Eestist edasi kantud raha jõudis lõpuks USA ja Shveitsi pankadesse.

Politsei rahapesu andmebüroo ülemkomissar Arnold Tenusaar lausus, et tegu on Eesti ühe suurima rahapesujuhtumiga, millega võrreldav on vaid hollandlaste organiseeritud rahakantimine Venemaalt Eesti kaudu USAsse. Ka selle juhtumi puhul toimus rahapesu INKO Balti Panga kaudu. Pank konverteeris Venemaalt tulnud rublad Eestis dollariteks ning kandis raha edasi USAsse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing