Helsingis Eesti aktsiate järele järjekorda ei ole

19. oktoober 2001, 15:16

Intervjuu Helsingi börsi väärtpaberivahenduse osakonna juhataja Nina Rudankoga investeerimismessil Rahakompass 2001.

Eesmärgiks on seatud Tallinna börsil noteeritud väärtpaberitega HEXi kauplemissüsteemis kauplemist alustada 28. jaanuaril. Kas see tähtaeg on reaalne?

Jah, ma arvan küll, et see tähtaeg on täiesti reaalne. Suur töö on maikuust alates ära tehtud. Iseenesest toimub kauplemine sama süsteemi (HETI-kauplemissüsteem) alusel, vaid juriidiliselt on teatud erinevusi.
Samamoodi nagu need turuosalised, kes tahavad kaubelda Helsingi börsil noteeritud aktsiatega, peavad olema Helsingi börsi liikmed, peavad Tallinna börsil noteeritud aktsiatega kaubelda soovivad maaklerfirmad olema Tallinna börsi liikmed.

Milline on huvi Soomes Eesti aktsiate vastu?
Kindlasti ei saa väita, et ukse taga oleks praegu järjekord investoritest, kes tahavad Eesti ettevõtete aktsiaid osta.
Praeguste depressiivsete turgude tingimustes tahetakse loomulikult investeerida ainult tuntud suurte ettevõtete aktsiatesse. Kui olukord maailmas oleks tesisugune, oleks ka huvi suurem.
Ma ei saa öelda, et Soomes ja ka Helsingi börsi välisliikmete seas oleks Eesti ettevõtete vastu ülisuur huvi, aga vähemalt suhtumine on positiivne.

Millal saavad Eesti investorid osta HEXi kauplemissüsteemis Soome aktsiaid?
Seda on praegu väga raske prognoosida. Selleks,et Eesti turul tegutsevate maaklerfirmade kaudu saaks meie süsteemis Soome aktsiaid osta, peab maaklerfirma olema Helsingi börsi liige. Liikmetasu on veidi üle 20 000 euro,nii et vähemalt siiani ei ole HEXil ühtki Eesti maaklerfirmat.
Lisaks ei ole Eesti veel Euroopa Liidu liige, nii et liikmetaotlus peab käima läbi meie rahandusministeeriumi.

Kas porgbleemi saaks lahenda lihtsamalt, sest siinsete põhiliste pankade suuromanikud on Euroopa Liidu liikmesriikide ettevõtted?
Jah, seda küsimust arutatakse ja millalgi tulevikus võib see olla lahendus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing