Maripuu: 5%line reaalkasv oligi liialt optimistlik

29. oktoober 2001, 12:28

Järgmise aasta riigieelarve koostamisel aluseks võetud 5%line majanduskasv oli Suprema analüütiku Veikko Maripuu sõnul ülemäära optimistlik ning rahandusministeeriumi poolne reaalkasvu kärpimine üsnagi ootuspärane.

?Riigieelarve peab olema eelkõige konservatiivne,? sõnas Maripuu. ?Hinnangute tegemisel tuleb lähtuda ikkagi sellest, et Eesti on väike ja avatud majandusega riik.?

Maripuu hinnangul pole kandunud sügisesse suvel tehtud prognoosid, et Eesti võiks maailma majanduse jahtumise korral jätkata edukalt.

?Viimasel ajal on tulnud kainestavat informatsiooni ka statistikaameti koostatud ülevaadetest ja üldpilt näitab seda, et Eesti majandus on jahtumistsüklis,' ütles Maripuu. 'Tõenäolisi arengustsenaariume jääb aina vähemaks ja mina ei oska küll öelda, kuhu me välja jõuame.'

?Kõik sõltub ikkagi sellest, millised on arengud üle terve maailma ja eelkõige on pilgud ikkagi USAs. Eesti ei ole küll otseselt Ameerikaga seotud, kuid meie põhilistel eksporditurgudel Soomes ja Rootsis on viimase paari kuu jooksul majanduskasvu prognoose tõmmatud nii selleks kui ka järgmiseks aastaks oluliselt allapoole. Praegu räägivad maailma analüütikud, et taastumine hakkab järgmise aasta teisel poolel, kuid sedasama juttu räägiti juba selle aasta alguses, seega võiks hakata tõusu nägema selle aasta sees.

Kui majandus hakkab tõusma USA, siis Eestis seda kohe märgata pole ning nõudluse taastumine võtab ikka aega ja kui maailm läheb sügavamasse jahtumisse, siis meie taastumine on ka pikem.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing