Ühispank: septembri väliskaubandus - samm paremuse poole

Raimo Ülavere 05. november 2001, 12:34

Septembri väliskaubanduse numbrid olid väikeseks sammuks paremuse poole, seda peamiselt tänu ühtlasemale tulemusele erinevate eksportkaubagruppide lõikes, kommenteeris Ühispanga analüüsiosakonna juht Sven Kunsing.

Nimelt oli masinate ja seadmete kaubagrupis aastane ekspordilangus ca kolmandiku võrra väiksem kui eelmisel kuul, võrreldes augustiga toimus isegi kasv, esimest korda 4 kuu jooksul. ?See annab lootust, et allhange, mis selles grupis põhiliselt mahtu genereerib, on pisut stabiliseerunud,? märkis Kunsing.

Samas on eelmise aastaga võrreldes masinate ja seadmete kaubagrupi eksport vähenenud ca 40%. See on ka selgitus viimase 3 kuu viletsatele ekspordinumbritele. Muud kaubagrupid näitavad ekspordi jätkuvat kasvu ja ka siin toimus kokkuvõttes Kunsingu sõnul kerge paranemine eelmise kuu 7.2% kasvult 8.7%le võrreldes eelmise aastaga.

Impordi poole peal on sisuliselt sama situatsioon - muud grupid peale masinate ja seadmete (allhange!) koondina kasvavad, kuigi järjest aeglasemalt (aastane kasv ca 6%). Masinate ja seadmete impordi 33% kahanemine põhjustaski praktiliselt ainukese kaubagrupina impordi 8.8% kahanemise.

?Septembri numbrid olid päris normaalsed pärast väga halbu numbreid augustis. Paremat loota oleks olnud liiast,? ütles Kunsing.

Esimese 3 kvartali muutused on järgmised: eksport +15%, import +13% ja defitsiit +7%. Viimases kvartalis Kunding midagi oluliselt paranemas ei näe, jätkuvad tõenäoliselt ekspordi ja impordi langus võrreldes eelmise aastaga. 2001 aasta kokkuvõttes peaks siiski nii ekspordi kui impordi kasvutempod jääma kõrgemaks kui 10%, defitsiidi kasvuks alla 10%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing