Pärnu juudid tülitsevad linnaga sünagoogi pärast

09. november 2001, 08:32

Pärnu Juudi Selts tahab linna sünagoogis 1940. aastal sakslaste mõrvatud juudi laste mälestuseks õigusvastaselt võõrandatud pühakoda tagasi, kuid linnavalitsus ei taha lagunenud puumajast kuidagi loobuda, kirjutab SL Õhtuleht.

20 Pärnu juuti tahavad taastada Laatsareti 2 sünagoogi ja paigaldada selle seinale mälestustahvli kõigi seal hukatud laste nimedega. Paraku leiab Pärnu linnavalitsus, et juutidel on õigus ainult sünagoogi alusele maale, mitte aga hoonele - see on linna oma.

Laatsareti ja Liilia tänava nurgal seisev rüüstatud ja põlenud puumaja on tühjalt seisnud juba ligi 10 aastat. Selle väikeses kivist juurdeehitises elab kaks peret.

Eesti Juudi koguduste ja organisatsioonide liit on juba aastaid linnavalitsusega kohut käinud, et peale maatüki saada tagasi ka hoone. Pärnu maakohus aga leidis, et õigusvastaselt võõrandati juutidelt vaid 475ruutmeetrine krunt, mitte aga sellel seisev sünagoog.

?Meile püütakse selgeks teha, et juudid jätsid ise kiriku maha ning seda pole meilt võõrandatud. Tegelikult ju võttis Nõukogude võim selle väevõimuga ära 1940. aastal, kui kõik usu- ja kultusehooned riigistati,? on Pärnu Juudi Seltsi esimees Jefim Frischer nõutu.

Frischeri arvates teeb asja veidraks see, et vara tagastamis- ja kompenseerimiskomisjon tunnistas juutide õigust sünagoogi alusele maale, mitte aga hoonele. Ometigi seisab rahvusarhiivis hoiul olevatel 1931. ja 1933. aasta Pärnu kinnisvara hindamise lehtedel mustvalgel, et kinnistusse kuulub maa koos hoonega.

?Ma ei saa aru, mis tõestust neil veel vaja on! Jääb tunne, et linnal on enda huvid mängus. Tahetakse ju Pärnusse teha üle-eestilist vangide haiglat. Kui sünagoog maha lõhkuda, saab suure krundi, mille saaks kenasti Pärnu praeguse vanglaga liita. Linnal oleks muidugi lihtsam krunt meile EVPdega hüvitada kui turuhinnaga välja osta,? oletab Frischer.

?Mis jutt see nüüd on? Ega see mõni rannarajoon pole, mida peaks himustama,? tõrjub linnavalitsuse jurist Karin Päärmann Frischeri oletust. Paraku ei oska ta selgitada, miks sünagoogi ei tagastata. Kohtuvaidlusega tegelnud linnasekretär Ulvi Reimets ja jurist Ljudmilla Tamar olevat aga töölt lahkunud. Eile ei leidnud SL Õhtuleht linnavalitsusest kedagi, kes suutnuks segadust selgitada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing