Eesti taotleb euroliidult põlevkivile vähemalt 15aastast eristaatust

12. november 2001, 08:31

Eesti soovib riigi sõltumatu energiavarustuse tagamiseks liitumisläbirääkimistel Euroopa Liiduga (EL) põlevkivile eristaatust ja põlevkivienergia kasutamise jätkamist vähemalt 15 aastat pärast ühinemist, kirjutab Eesti Päevaleht.

Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) mäeinstituudi direktori Alo Adamsoni sõnul peaks Eesti põlevkivitööstuse säilitamiseks tegema kõik võimaliku, sest alternatiiv oleks elektri sisseostmine. ?Eesti Energia käive on aastas neli miljardit krooni ja nii suures mahus elektri sisseostmiseks peaksime selle jaoks midagi muud tootma,? ütles ta.

Adamsoni sõnul ei ületa näiteks keskkonnasõbralik niinimetatud rohelise energia tootmine maailmas kogumahult kusagil 15 protsenti. See aga tähendaks põlevkivienergeetika kadumisel vähemalt 85 protsendi energia sisseostmist. ?Oleme realistid, sest kusagilt pole midagi muud võtta,? ütles mäeinstituudi direktor.

Eesti Põlevkivi (EP) juhatuse esimehe Mati Jostovi sõnul on ka põlevkivi kaevandamise arengukava planeeritud 15 aastaks. ?Tõenäoliselt peaks taotletav eristaatuse periood pikem tulema, sest Eestis on piisavalt põlevkiviressurssi, mis võimaldab põlevkivienergeetika jätkumist ka saja aasta pärast,? ütles Jostov.

Põlevkivitööstuse juhi sõnul tähendab põlevkivile liitumisläbirääkimistel Euroopa Liiduga eristaatuse saavutamine kahtlemata seda, et põlevkivi toodetakse võimalikult keskkonda säästvalt. Keskkonnasäästlikkus omakorda eeldab efektiivsemate, kuid ka kallimate masinate ja tehnoloogia kasutuselevõttu.

?Euroopa Liidu raha tuleks kaasata keskkonnainvesteeringutesse ja keskkonnakaitsesse ? tuhamäed, aherainemäed, kaevandatud maa rekultiveerimine karjäärides, vanad kaevandusalad jne,? selgitas Jostov. Ta lisas, et omaette teema moodustab põlevkivikeemia ning arvestades selle ala suurt perspektiivi, tuleks just selles vallas toetada uuringuid.

Eesti Põlevkivi ootab ELilt abi ka töötajate ümberõppe rahastamisel ja uute töökohtade loomisel. Kontserni arengukava kohaselt jääb praeguse 5300 inimese asemel 2003. aasta lõpuks ettevõttesse tööle vaid 3400, mis toob kaasa sotsiaalsete probleemide järsu kasvu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing