Eesti on Kesk- ja Ida-Euroopa arenenuim e-riik

13. november 2001, 12:36

Emori ja partnerfirmade poolt 27 riigis läbi viidud e-riigi uuringust selgub, et Eesti on Kesk- ja Ida-Euroopa arenenuim e-riik, teatas teatas ASi projektijuht Kristina Randver.

Uuringus osalenud 27 riigist kuulus Eestile kümnes positsioon riigi e-teenuste kasutamise poolest.


Rahvusvahelisel taustal iseloomustab Eestit kõrge huvitatus valitsusasutuste teenuste kasutamisest internetis, interneti vahendusel makseid teinute suur hulk ja suhteliselt suur usk info internetis edastamise turvalisusesse.

Iga neljas 15-74-aastane eestimaalane on kasutanud riigi- ja valitsusasutuste teenuseid interneti vahendusel. Nad on kasutanud internetti riigiasutuste kodulehekülgedelt info otsimiseks, sealt dokumendivormide välja trükkimiseks, et need täita ja posti või faksi teel riigiasutustele saata, enda kohta info andmiseks või maksete tasumiseks riigiasutustele.

Rahvusvahelises plaanis on avaliku sektori e-teenused kõige laialdasemat kasutust leidnud Norras, kus avalikke teenuseid on interneti vahendusel kasutanud üle poolte e. 53% elanikest. Esinelikusse kuulusid veel Taani, Kanada ja Soome.

Hästiarenenud e-riigi eelduseks nendes riikides on kõrge internetikasutuse tase, mis ulatub üle 60%.

Uuringus osalenud Kesk- ja Ida-Euroopa riikidest kuulus Eestile kindel liidripositsioon. Meie lõunanaabrite juures, Lätis ja Leedus, on valitsusasutuste teenuseid interneti teel kasutanud vastavalt vaid 8% ja 5% 15-74-aastasest elanikkonnast.

Eestit iseloomustav üldine kõrge huvitatus riigiasutuste teenuste kasutamiseks interneti vahendusel peegeldab olulist arengupotentsiaali selles vallas. 25% riigi e-teenuseid kasutanute kõrval on veel 32% eestimaalastest nendest võimalustest huvitatud. Huvitatute seas on ka neid, kes hetkel veel internetti üldse ei kasuta. Seega võib oletada, et avalike e-teenuste pakkumise laiendamine toob juurde ka uusi internetikasutajaid.

Vaadeldes internetikasutuse erinevaid tasemeid info otsimisest maksete tegemiseni paistab Eesti teiste riikide seas silma interneti vahendusel makseid teinute suure hulgaga, omades selles osas riikide pingereas kolmandat positsiooni.

16% eestimaalastest oli uuringule eelnenud 12 kuu jooksul teinud riigi- ja valitsusasutustele makseid interneti vahendusel. See edu toetub kindlasti internetipanganduse väga heale tasemele Eestis.

Interneti kaudu maksmise kogemus on tõenäoliselt üks asjaolu, mille tõttu suhtuvad eestimaalased interneti turvalisusesse väiksema ettevaatusega kui paljude teiste riikide elanikud. 27% eestimaalastest arvas, et isikliku info edastamine riigiasutustele internetis on turvaline, mis asetas meid teiste riikide seas viiendale kohale.

Andmete allikas on Emori ja TNS Gruppi kuuluvate partnerfirmade poolt 2001. aasta juunist septembrini 27 riigis läbi viidud esinduslik uuring, mille käigus küsitleti kokku 29 077 inimest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing