Õpetaja kaotab lisatöö

15. november 2001, 08:13

Uuest aastast jõustuv töö- ja puhkeajaseadus sunnib pedagooge lisatööd otsima või ametit vahetama, sest ületundide eest õpetajatele 1,5kordse tasu maksmiseks pole koolidel raha, kirjutab Eesti Päevaleht.

Uue seaduse kohaselt peab kool õpetajale lisatundide eest 50 protsenti rohkem maksma, kuid näiteks Tallinna Rahumäe põhikoolil selleks raha eelarves pole. Seega ei saa õpetajad lisatunde teha.

?Iseenesest oleks töö- ja puhkeajaseadus suurepärane, kui õpetaja palk oleks midagi muud kui ta praegu on,? märkis Rahumäe põhikooli algklassi õpetaja ning kooli usaldusisik Tiina Truuts.

Truutsi sõnul on alla Eesti keskmist palka teeniv õpetaja paratamatult sunnitud lisatööd tegema. Kuigi järgmise aasta riigieelarvesse on õpetajatele kavandatud 15-protsendine palgatõus, kardavad nad, et 29tunnise piirkoormuse tõttu kaotab õpetaja lõpuks palga suuruses.

Rahumäe kooli direktor Matti Martinson märkis, et piirkoormus võib ringitöö koolis üldse välja suretada. Lisatasu ei saa maksta ka asendustundide eest. ?Kui õpetaja jääb haigeks, on kooli rahakott lõhki,? tõi õppealajuhataja Enn Helemäe näite.

Kui koolis tunde üle jääb ja õpetajaid napib, peab kool tunniplaani täitmiseks uue õpetaja palkama.

Rahumäe kooli direktor Matti Martinsoni sõnul võivad meesõpetajad koolitöö vahetada muu vastu, sest töötasu on meesterahva jaoks naeruväärne.

?Siiani loodab enamik, et ehk lükatakse seaduse kehtima hakkamist edasi,? tõdes ta. Martinsoni arvutuste kohaselt vajas üks Tallinna kool pooleteistkordse tasu maksmise jaoks lisaks umbes 50 000 krooni kuus.

Haridusministeeriumi planeerimisosakonna juhataja Anneli Kommer kinnitas, et uus seadus ei tee õpetajate palku väiksemaks. ?Keskmisest suurema koormusega töötavate õpetajate osakaal on umbes 10,9 protsenti eesti õpetajaskonnast,? ütles haridusministeeriumi analüüsile tuginev Kommer.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing