Soome minister nõuab seksi ostmise kriminaalkuriteoks tunnistamist

19. november 2001, 12:02

Aprillis lapsepuhkuselt naasev Soome põhiteenuste minister Eva Biaudet ei loobu oma veendumusest, et seksuaalteenuste ostmine tuleb Soomes kriminaalkuriteoks muuta, kui Biaudet oma postile tagasi tuleb, tahab ta hea seista selle eest, et keskustelu antud teemal ei vaibuks, kirjutab EPL Online viitega raadiole Vaba Euroopa.

Seksuaalteenuste ost oli Soome parlamendis viimati esil 1998. aastal, kui uuendati Soome seksuaalkuritegude määrust. Tookord ei läinud ostu keelustamise ettepanek hääletamisel läbi. Rahvasaadik Annika Lapintie sõnul jagunesid hääled vastavalt rahvasaadiku soole. Naised, sõltumata parteilisest kuuluvusest, olid keelustamise poolt ja mehed vastu.

Kahetsusega on Biaudet märganud, et mehed ei pea seksuaalteenuste ostmist poliitiliselt oluliseks teemaks. Tema sõnul 'ei ole palju mehi, kes mõistaksid asja naise seisukohast; et seksuaalteenuste ostmise puhul on tegemist naiste ebavõrdsusega ja üleüldse naise positsiooniga (ühiskonnas) ning et naised on õigustatult nördinud naise kasutamise üle kaubaartiklina'.

Minister Eva Biaudet? poolt nõutav seksuaalteenuste ostukeeld Soomes lähtub võrdõiguslikkuse-ideest ning vajadusest kaitsta naisi prostitutsiooni eest. Rahvasaadik Lapintie meelest tuleks seksuaaläri seadusega keelustada ka seepärast, et see ei kuulu humaansesse ühiskonda. Ta usub, et ostukeeld jõuab seadusesse varem või hiljem, sest on ju ka teada, et prostitutsioon on otseselt seotud rahapesu ja narkoäriga. Biaudet? sõnul on arusaam ühendada omavahel seks ja prostitutsioon ? vale. 'Küsimus ei ole üldse seksis, vaid võimu näitamises ja õiguses kasutada teist inimest kui asja'.

Raskus omada kontrolli prostitutsiooni üle ei kõlba Biaudet? meelest põhjuseks selle tegevuse legaalsusele. Tema sõnul on ka 'lastepornograafia keelatud, kuigi sellegi üle on kontrolli omada väga raske'. Olulise seksuaaläri piiranguna peab Biaudet nende teenuste ostukeeldu alla 18-aastastelt mitte üksnes Soomes, vaid ka välismaal.

Rootsi kuulutas seksuaalteenuste ostmise seadusevastaseks 1999.aasta alguses. Rootsi kogemused osutavad, et seksi ostmist on raske kontrollida ning veelgi raskem tõestada. Võimatu see aga siiski pole. Vähemalt Rootsi ametivõimud ei pea seda seadust üldiselt ebaõnnestunuks, sest seaduse mõte oli üleüldse osutada ühiskonna negatiivset suhtumist seksuaalteenuste ostjate suhtes.

Peatselt läheb Soome parlamendis hääletamisele administratiivseaduse-ettepanek, mis keelab seksuaalteenuste häiriva ostmise ja müümise avalikes kohtades. Helsingis ja Vantaa linnas on avalik prostitutsioon linna sisekorra eeskirjadega juba keelatud. Hoopis vastupidine on aga olukord Põhja-Soomes.

Venemaalt Lapimaale suunduv organiseeritud prostitutsioon mõjub laastavalt kohalikule külaelule. Näiteks rääkis üks viieaastane laps, kuidas ta oli koos issiga käinud vaatamas palja pepuga tädisid. Noortele meestele on bordelli külastamine muutunud mehelikkuse küpsuseksamiks. Kohalikele noortele naistele aga avaldatakse seksuaalset survet ja pakutakse raha ? teadagi mille eest. Väikeses külamiljöös lõhub bordelli külastamine ka perekondi ja abielusid. Tegevuse taga on vene maffia, kes reguleerib Venemaa ja Norra ning Soome vahelist viina ja uimastite müüki ning prostitutsiooni.

Tuleb ka meeles pidada, et Murmanskist prostituutideks värvatud naised ei tegutse iseseisvate ettevõtjatena, vaid neid juhivad sutenöörid, kes hoiavad enda käes naiste passe ning saavad oma taskusse lõviosa naiste teenistusest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing