Erastamisbuum maailmas on vaibumas

20. november 2001, 14:57

Viimase veerand sajandi jooksul olnud võimas riigisektori ettevõtete erastamise laine on möödas ja see võib pöörduda vastupidiseks protsessiks.

Pärast 11.septembri terroriakte on valitsuste entusiasm, kes planeerisid anda riigi aktivaid eraomandusse, märgatavalt vähenenud, kirjutab Wall Street Journal.
1970ndate aastate keskelt alates on kogu maailmas erainvestoritele müüdud aktivaid üle 1 triljoni dollari väärtuses.

Erastamine seostub eelkõige selliste nimedega nagu Margaret Thatcher ja Ronald Reagan. Sellega kaasnes üldine turu tõus. Paljudel juhtudel anti erakätesse isegi sellised objektid nagu vanglad, koolid, kommunaalteenused ja kiirabi.

Praegu ei oma USAs sellised projektid nagu riikliku raudteekompanii Amtrak või riikliku postiteenistuse erastamine enam mingeid shansse realiseerumiseks. Perspektiivitu on ka New Yorgi linnapea Rudolph Giuliani idee anda erakompaniidele rohkem funktsioone päästeteenistuses 911.

New Orleansi linnavalitsus planeeris enne terrorirünnakut viia läbi linna veevarustuse ja kanalisatsiooni erastamine. Praegu on plaan seoses tõsise ohuga julgeolekule peatatud.

Pentagon, mis planeeris palgata rea tööde jaoks kartograafia alal mitmeid eraettevõtteid, loobus samuti ajutiselt oma initsiatiivist.
'Erakompaniid, sealhulgas veevarustusega tegelevad ettevõtted, töötavad efektiivsemalt. Kuid neil on aktsionärid. Julgeolekuabinõud vähendavad nende kasumit. Kuni 11.septembrini see ei erutanud see eriti kedagi, kuid praegu on kõik muutunud', ütleb ajalehes kvaliteedikontrolli spetsialist Carry Watson.

<#Vedomosti=http://www.vedomosti.ru/stories/2001/11/20-28-03.html>

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing