Eestis on kasvanud nõudmine laopindade osas

20. november 2001, 08:54

Ober-Haus Kinnisvara Eesti tegevdirektori Hindrek Leppsalu kommentaar Eesti kinnisvaraturule: Seoses uute euronõuete kehtimahakkamisega toiduainete ladustamisel alates 2003.a algusest on juba praegu suurenenud nõudlus kaasaegsete laopindade järele.

Samas on pakkumine selliste laopindade osas äärmiselt piiratud. Selgelt on tunda, et seoses uute euronõuetega vahe pakutava ja kliendi soovide vahel suureneb. Enamikel pakutavatest pindadest puudub küte, vesi ja kanalisatsioon. Lisaks küttele soovivad rentnikud ka väikest büroopinda lao juures ning estakaadi kaupade vastuvõtuks.

Pakkumise puudumise tõttu on paljud firmad sunnitud endale ise pinnad ehitama, mis tähendab osade käibevahendite sidumist kinnisvarasse. Samas ei ole kinnisvaraarendajad sellesse valdkonda tõsiseid investeeringuid teinud, sest potentsiaalsed rentnikud ei ole olnud võimelised piisavaid garantiisid ehk vähemalt 10-aastast garanteeritud rendilepingut pakkuma. Arendaja jaoks on garantii äärmiselt oluline, kuna paljudel juhtudel ehitatakse pind välja konkreetse kliendi huvisid arvestades ning seetõttu on täiendavad investeeringud kliendi vahetumisel küllaltki suured.

Olemasolevate, peamiselt nõukogudeaegsete laopindade omanikel on viimane aeg hakata mõtlema täiendavate investeeringute tegemisele pindade kaasajastamiseks. Vastasel juhul muutub mõne aasta pärast rentniku leidmine mõistliku rendihinnaga üsna võimatuks ülesandeks.

Sõltuvalt renditava pinna suurusest jääb kaasaegsete laopindade rendihind vahemikku 60-100 kr/m², kaasaegsetele nõuetele mittevastava pinna rendihind on 30-60 kr /m².

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing