Majandusministeerium: tööstustoodangu müük üllatas

21. november 2001, 14:06

Selle aasta tööstustoodangu müügi septembrikuise madalaima aastakasvu kõrval oli oktoobrikuine 10%ne müügikasv üllatav, teatas majandusministeerium oma kommentaaris tööstustoodangu müügile.

Arvestades eelmise aasta oktoobrikuu kõrget müügitaset oli kasv tööstussektoris märkimisväärne. Kümne kuu kokkuvõttes võib arvata, et aastane kasv tööstuses saab olema 6%, töötlevas tööstuses aga 7% piires.

Kõige enam suurenes müük traditsioonilistes tugeva ekspordipotentsiaaliga harudes, mille toodang põhineb peamiselt omatoodete ekspordil. Märkimisväärselt on kasvanud keemiatoodete tootmine, mis on tulenenud ammoniaagi ja lämmastikväetiste tootmise suurenemisest.

Puidutoodete tootmises on ületatud aasta algusest alates väldanud madalseis ja saavutatud selle aasta kõrgeim kasvunäitaja. Peamiseks müügiartikliks on olnud vineer, millest suur osa on tõenäoliselt toodetud mööblitööstuse tarvis. Viimane võib selgitada mööblitööstuse suhteliselt head kasvunäitajat võrreldes eelneva kolme kuu näitajatega. Puiduturul tekkinud ootamatu elavnemine ei pruugi aga tähendada trendi muutumist püsiva kasvu suunas, ehkki talvehooaja saabudes võib oodata väiksema kasvu püsimist ka järgnevatel kuudel.

Paranenud on olukord ka ehitusmaterjalide turul, kus juba teist kuud järjest ületab toodete müük 10% piiri, andes märku aasta lõpul elavnenud ehitusturust.

Tekstiilitoodete müügiedu on püsinud aga terve aasta vältel, olles tunnistuseks meie tekstiilitoodete heast läbilöögivõimest eksporditurgudel.

Kokkuvõtvalt võib märkida, et peamiseks kasvu aluseks on olnud traditsiooniliste harude eksport, mis kompenseerib allhankeid tootvate harude majanduslikku madalseisu. Samas on välisnõudluse püsimist toetanud ka mõningane sisemaise majandusaktiivsuse elavnemine. Maailmamajanduse jahenemise taustal tundub välisnõudluse püsimine esialgu üllatav, kuid võib Eesti kontekstis viidata pigem meie tootmise odavusele, mis maailmamastaabis nüüd oluliselt nõutavamaks on muutunud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing