Prangli saare toitekaabel pingestati

23. november 2001, 14:19

Reedel pingestati Prangli saare toitekaabel, mille paigaldamine algas 24. oktoobril ning mis annab Pranglile püsiva ühenduse mandri elektrivõrguga. Merekaabel on üks osa Eesti Energia Eesti äärealade elektrivarustuse tagamise programmist, teatab Eesti Energia.

Kaabel veeti mandrilt Neeme poolsaare tipust Pranglile mööda merepõhja. Kaabli pikkus meres on 11 km, sellele lisandub 2.7 km pikkkune maakaabli lõik Prangli saarel ja 35 meetrine mandril. Mandrile paigaldati lisaks kaablile ka ca 20 m pikkune alajaamani ulatuv õhukaabelliin. Kaabli paigaldas ETEL Networks Transelectric AS.

Prangli kaabli nimipinge on 20 kV, kuid esialgu pingestati see 10 kV-ga. Esialgu hakkab kaablit läbima 15 kW-võimsusega vool, kaabli maksimumvõimsus 20 kV-pinge juures on 1 MW.

Praeguseni Pranglit elektriga varustanud kaks diiselgeneraatorit lülitatakse
tänase päeva jooksul välja. Saarele jääb oma elektrik, kelle teenust Eesti
Energia kuni 1. jaanuarini 2002 ostab ASilt Fortum Läänemaa.

Prangli merekaabel suurendab eelkõige Prangli arenguvõimalusi ja tagab saare elanikele elektrivarustuse töökindluse. Märkimisväärne on ka kulude kokkuhoid, sest diiselgeneraatoritega tooodetud elektri kWh- omahind oli ligi 4 krooni.

Kõik tööd peavad olema lõpetatud 20. detsembriks 2001. Tööde maksumus on 8.5 miljonit krooni. Eestis paigaldati viimati merekaabel 1994. aastal, kui kaabli kaudu ühendati elektrivõrguga Kihnu saar.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing