Uue sünnitushüvitise määrab ammune palk

29. november 2001, 09:59

Uue ravikindlustuse seaduse eelnõu pikendab küll sünnituspuhkust nelja nädala võrra, ent vähendab paljudele noortele emadele makstavat puhkusehüvitist, sest arvutab seda nende eelmise või üle-eelmise aasta palgast, kirjutab Postimees.

Sünnitushüvituse arvutamise aluseks on raseda keskmine päevasissetulek, mis korrutatakse puhkuse päevade arvuga. Praegu kehtiv ravikindlustuse seadus arvutab keskmise päevasissetuleku välja kuue puhkusele jäämisele eelneva kuu sissetuleku põhjal.

Uus eelnõu aga sätestab, et kui naine läheb sünnituspuhkusele 1. juulist kuni järgmise kalendriaasta 30. juunini, siis arvutatakse tema päevasissetulek sellele ajavahemikule eelnenud kalendriaasta tulu põhjal.

See tähendab, et näiteks 2002. aasta 29. juunil sünnituspuhkusele siirduva naise hüvitis arvutatakse tema 2000. aasta sissetulekute põhjal.

Uus kord tähendab muutust neile naistele, kes on stabiilselt töötanud ja kelle palk on tasapisi tõusnud. Kas uus kord toob neile kasu või kahju, sõltub keskhaigekassa juriidilise osakonna juhataja Vaike Näripea sõnul sellest, kui palju on inimese tulu puhkusele jäämise hetkeks tõusnud võrreldes arvutuse baasiks oleva kalendriaasta palgaga.

?Kui tulu on tõusnud vähe, siis inimene kindlasti võidab, sest hüvitise maksmise periood on oluliselt pikem,? selgitas ta. ?Kui tulu on väga palju tõusnud, siis võib tõesti juhtuda, et inimene kaotab rahas.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing