Alates märtsist 2002 ei saa lennufirmad riigigarantiisid

05. detsember 2001, 12:14

Euroopa Liit on otsustanud, et ta alates märtsist 2002 riigigarantiisid ei pikenda, mis tähendab, et lennufirmad peavad kindlustusgarantii ise leidma, rääkis turismikonverentsil äsja Estonian Airi asepresident Erki Urva.

11. septembri sündmusi hinnates sõnas Urva: '11. september oli katalüsaator, mis kiirendas lennunduses niigi eksisteerinud kriisi'. Kriisi põhjustab nõudluse langus, mis tuleneb terrorismi-, sõja- ning katastroofiohust.

'Eelkõige hukkuvad need lennufirmad, kes juba varem olid end riigidotatsioonide abil üleval hoidnud, nt Sabena ning kelle probleemid algasid juba varem', sõnas Urva.

Kriisi süüdlasteks võib pidada ametiühingute destruktiivset poliitikat ja lennufirmade valet strateegiat. Viimane väljendub näiteks Swissairi puhul, kes ostis kokku raskustes vaevlevaid Euroopa lennufirmasid. Kriisi põhjustab ka lennufirmade liigne iseseisvus, kõrvalejäämine ühendustest.

Urva sõnul suurenevad edaspidi lennufirmade kulutused marketingile, et tuua reisijad tagasi lennukitesse, samuti kulutused turvalisusele ja kindlustusele. Piletite hinnad langevad.

Estonian Air prognoosib reisijate usalduse taastumist talvel, eelmise aasta tase saavutatakse kevadel 2002 ning kasv suvel 2002.

Urva hindas toimunud sündmuste mõjul heaks võimalust uute firmade tekkimiseks, sest lennukite hinnad on langenud ning turul palju professionaalset tööjõudu.

Kommenteerides odavate lennufirmade tegevust sõnas Urva, et Eesti jaoks ei ole väljapääs odav lennufirma nagu Ryan Air. Samas loobub Estonian Air ambitsioonidest alustada lende uutel liinidel ning on liinide valikul kriitilisem, samuti kasutatakse ökonoomsemaid lennukeid.

11. septembri mõjul vähenes reisijate arv 15%. Estonian Air on vähendanud lennureiside arvu, kuid ootab siiski 2001. a majandustulemuseks kasumit.

Aastaks 2002 prognoosib Estonian Air reisijate arvu kasvu 1,3%, lennatakse samade lennukitega ning samadesse sihtkohtadesse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing