Eurokõlbmatu kala tuleb Balti ja Venemaa turule

10. detsember 2001, 13:14

2002. aasta 1. juulist karmistab EL eeskirju, mis reguleerivad lubatud dioksiinikogust toiduks tarvitatavates kalades. Et Läänemerest püütud kaladest täidab mürkaine sisalduse osas uued nõuded ainult tursk, peavad Rootsi heeringa-, räime- ja kilupüügiga tegelevad kalamehed leidma uue turu ning on lootused pannud Balti riikidele ja Venemaale, kirjutas Dagens Nyheter.

Karmistuvad ka euronõuded loomatoidu valmistamiseks kasutatavatele kaladele, kus dioksiinikogus võib moodustada vaid kolmandiku inimtoiduks kasutatud kalas lubatud kogusest. Läänemere kala nõuetele ei vasta, ähvardades Rootsi ja Soome kalurid tööta jätta. Väljapääs on kala müügis inimtoiduks ?kolmandatesse riikidesse?.

Viimastel aastatel on eriti kilumüük Balti riikidesse järsult kasvanud, ulatudes tänavu 15 000 tonnile. Rootsi eksporditoetuste toel on kavas järsult suurendada Rootsi kala osakalu ka Vene turul.

Kõrge dioksiinisisalduse tõttu ei soovita Rootsi toiduamet lapsekande eas naistel ja tütarlastel üldse Läänemerest ja Botnia lahest püütud räime ning heeringat süüa, samuti looduslikus keskkonnas kasvanud lõhet ja forelli. Teisel ei soovitata kala süüa sagedamini kui kord nädalas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing