Omavalitsused siplevad peatselt rahahädas

10. detsember 2001, 08:23

Lääne-Viru Ühisomavalitsus saatis riigikogule pöördumise ajendatuna suurest murest kohalike omavalitsuste tulevikuperspektiivi pärast, kirjutab Virumaa Teataja.

Põhiliselt käsitletakse pöördumises tuleva aasta eelarvega seotud küsimusi seoses omavalitsusi kummitava rahapuudusega.

Osutatakse ka kokkulepetele, mis allkirjastati 24. septembril 2001 Omavalitsusliitude Koostöökogusse kuuluvate liitude ja regionaalministri poolt. Siis pandi kirja 2002. aasta eelarveläbirääkimiste tulemused, mis mõne kokkuleppe kõrval sisaldavad hulgaliselt Omavalitsusliitude Koostöökogu olulisi eriarvamusi.

?Kahjuks tuleb tunnistada tõde, et riik ei suuda isegi neist vähestest kokkulepetest kinni pidada,? märgitakse pöördumises.

?Peab alustama natuke kaugemalt ja ütlema seda, et mis puutub eelarve arutelu, siis on vabariigi valitsus suhtunud omavalitsustesse senimaani nagu rahvavaenlastesse,? konstateerib Lääne-Viru Ühisomavalitsuskogu juhataja Tamsalu linnapea Urmas Tamm. ?Meiega ei ole läbi räägitud ega meiega isegi ei ole tahetud läbi rääkida. Ja isegi juba sõlmitud vähestest kokkulepetest ei ole kinni peetud.?

Näiteks lepiti kokku, et 2002. aasta riigieelarves nähakse toimetulekutoetuse maksmiseks ette 376 miljonit krooni, lähtudes toimetulekupiirist 500 krooni, ja sätestatakse toimetulekutoetuse vahendite jaotus omavalitsuste vahel võttes arvesse kolme viimase aasta näitajad.

See aga ei takistanud Riigikogu rahanduskomisjonil otsustamast toetada ettepanekut lisada toimetulekutoetuste maksmiseks mõeldud summad valla- ja linnaeelarvete üldisele toetusfondile ning toetada arvestuse aluseks olevat valemit, mis põhineb vaid kahe aasta näitajatel.

Urmas Tamme väitel oli viimaseks tilgaks nende kannatusekarikas rahandusministeeriumi välja pakutud tabel toetusfondi jagunemise kohta omavalitsuste vahel.

Pöördumises on öeldud, et see tõotab suisa traagilist tulevikku, sest praeguse seisuga jäävad kogu Eestis 149 omavalitsuse arvestuslikud tulud alla 2001. aasta taseme.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing