ELi küsitlus: suurim toetus on Rumeenias ning väikseim Eestis ja Lätis

10. detsember 2001, 13:33

Täna avaldatud Euroopa Liidu kandidaatriikide rahvaküsitlus Eurobaromeeter näitab Eesti elanike jätkuvat toetust liitumisele Euroopa Liiduga, kuid toob välja vähese informeerituse liidu laienemisest, teatas Euroopa Komisjoni Delegatsioon Eestis.

Liitumist peab Eestile kasulikuks 33% ja kahjulikuks 14% küsitletuist, 38% usub, et liitumine ei mõjuta Eestit ei positiivselt ega negatiivselt.

Suurim on toetus Rumeenias (80%) ja väikseim Eestis ja Lätis, kus kolmandik küsitletuist peab Euroopa Liiduga liitumist oma maale heaks. Eesti toetusprotsent liitumisele jääb alla 13 riigi keskmisele, mis ulatub 65 protsendini.

Küsitlusele vastanud hääletaksid referendumil Euroopa Liiduga liitumise poolt, ent peavad laienemisprotsessi kulgemist liiga kiireks.

Kolmeteistkümnes riigis läbiviidud uurimuse Kandidaatriikide Eurobaromeetri andmeil on kõigis kandidaatriikides peale Malta elanike toetus Euroopa Liiduga liitumisele suurem kui vastuseis.

Kui homme toimuks referendum Eesti liitumise üle Euroopa Liiduga, nendest, kes hääletama läheks, hääletaks poolt 59% ja vastu 41%. Hääletama ei läheks 21% küsitletuist. Kõige kindlamalt 13 kandidaatriigi seas hääletaks referendumil liitumise poolt Rumeenia 97 protsendiga, kandidaatriikide keskmine ?jah?-osakaal on 79%.

Küsitlus toob esile Eesti elanike napi teadlikkuse Euroopa Liidu laienemisprotsessist. Kui Euroopa Liidust tervikuna on teadlik 97%, siis liidu laienemisprotsessist peab end hästi informeerituks vaid 17% Eestis küsitlusele vastanuist. Elukohamaa liitumisega euroliiduga peab end kursis olevaks 18% Eestis küsitletuist. Seeb jääb alla kandidaatriikide keskmisele 29%.

Küsitlusele vastanuist peavad Eesti liikumist Euroopa Liiduga liitumise suunas kiireks. Samas leiavad kandidaatriikide seas ainsana Eesti ja Malta küsitletud, et liitumiskiirus on liiga suur.

Küsitluse Kandidaatriikide Eurobaromeeter viis Ungaris paikneva Gallup Organization?i koordineerimisel Eestis läbi Saar Poll. Küsitlus toimus 8.-24. oktoobrini 2001. aastal, valimi suuruseks oli täpselt 1000 inimest.

Täismahus küsitlustulemused avaldatakse 2002. aasta alguses. Esialgsed tulemused on <#siin=http://europa.eu.int/comm/public_opinion>.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing