Laar näeb rahvusliku kokkuleppe osapooltena eelkõige erakondi

12. detsember 2001, 15:35

Peaminister Mart Laar ütles täna, et peab rahvusliku kokkuleppe sõlmimist vajalikuks. Seda põhjendas peaminister sellega, et kokkuleppe alusel saab Eestile palju selgemaks, kuhu me suundume ja millised otsused tagavad meie stabiilse arengu.

'Kui vaadata Eesti viimase 10 aasta arengut, tuleb öelda, et vaatamata sellele, et võimul on vahepeal olnud väga erinevad poliitilised jõud, on Eesti poliitiline joon olnud paljuski ühesugune ja järjepidev,' ütles Mart Laar riigikogu infotunnis. Seetõttu on peaministri arvates teatud kujul selline rahvuslik kokkulepe ka kogu aeg olemas olnud.

Peaminister Laar ütles parlamendi kõnetoolis, et tema arvates peaksid rahvusliku kokkuleppe osapoolteks olema ametiühingud, tööandjad, eelkõige aga erakonnad. Väärtus sellele tekib aga siis, kui majanduse ja sotsiaalse arengu tagamiseks vajalikust kokkuleppest lubavad kinni pidada kõik selle osapooled.

Peaminister Mart Laari ettepanekul peaksid niisuguse kokkuleppe sõlmimisel tööandjad tõstma palka igal aastal lisaks inflatsioonile vähemalt 5%, tagama maksude ausa maksmise, investeerima võrdväärselt teiste Euroopa tööandjatega teadus- ja arendustegevusse, tagama oma töökohtadel naistele võimaluse karjääri jätkamiseks ka laste sünnitamisel.

Ettepaneku kohaselt peavad ametiühingud tagama töörahu, see tähendab hoiduvad solidaarsusstreikidest, aitavad kaasa töötajate ümberõppe korraldamisele.

Valitsus peab aga peaministri ettepanekul kokkuleppe kohaselt tagama ettevõtluse arendamiseks soodsa keskkonna ning riigi julgeoleku, hoolitsedes selleks Eesti soodsa maine eest, mitte tõstma maksukoormust, investeerima infrastruktuuri, tagama pensionireformi ning teiste sotsiaalkindlustusreformide elluviimise, toetama aktiivset tööhõivepoliitikat ning kutseharidussüsteemi arengut, eraldama arenenud Euroopa riikide tasemel ressursid hariduse ning teaduse arenguks.

Peaminister Mart Laar esitas ettepaneku rahvusliku kokkuleppe sõlmimiseks oma ettekandes Tulevikuvisioon 'Eesti 2020' teadus- ja arendusnõukogu korraldatud avalikul loengupäeval 29. novembril Tallinna Tehnikaülikooli aulas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing