Ilves: koalitsioon on lagunenud

19. detsember 2001, 16:02

Mõõdukate, Isamaaliidu ja Reformierakonna koalitsioon ei suuda vastastikuse usalduse puudumisel enam täita koalitsioonileppega võetud kohustusi, ütles Rahvaerakonna Mõõdukad esimees välisminister Toomas Hendrik Ilves.

Ilves tegi avalduse, milles seisab, et koalitsioon on end praeguseks hetkeks ammendanud ja sisuliselt lagunenud.

'Ma hindan kõrgelt koalitsioonivalitsuse saavutusi oluliste reformide ettevalmistamisel ja elluviimisel, Eesti majanduse arendamisel ning meie välispoliitiliste eesmärkide täitmisel. Nende saavutusteni oleme jõudnud vaatamata pidevale ja üha kasvanud ideoloogilisele pingele Mõõdukate ja Reformierakonna vahel.

Vaatamata nendele pingetele on koostöö võimalik, kui korrektselt täidetakse üheskoos välja töötatud leppeid ja reegleid. Kui aga ilmneb kardinaalselt eerinev suhtumine poliitilisse koostöösse, ei ole enam võimalik üheskoos jätkata. Koalitsioon on lakanud olemast ennekõike põhjusel, et üks koalitsioonipartner, Reformierakond, on rikkunud ühise valitsemise aluseks olevaid kokkuleppeid ega ole oma käitumisviisi vaatamata partnerite korduvatele protestidele muutnud.

Mõõdukad on seisukohal, et valitsuse koostöövõime sihikindel halvamine ja varasematest kokkulepetest taganemine riigi arengu seisukohalt määrava tähtsusega otsuste hinnaga teenib Reformierakonna erakondlikke huve 2002. ja 2003. aasta valimiste eel. Reformierakonna vastus Isamaaliidule ja Mõõdukatele kinnitab Reformierakonna soovi istuda korraga kahel toolil, säilitada oma mugav rahandusalane võtmepositsioon valitsuses, distantseerides end samas ühisest poliitilisest vastutusest. Mõõdukate hinnangul pole sellist topeltmängu võimalik taluda.

Reformierakond on sõlminud juhtiva opositsioonijõuga strateegilise liidu, mille loogiliseks eesmärgiks saab olla vaid ühise valitsuse moodustamine oma poliitika paremaks elluviimiseks.

Lähtudes eelöeldust pean ma õigeks, et peaminister Mart Laar kasutas talle seadusega antud võimalust astuda tagasi ja avada tee uue valitsuse moodustamisele, mis vastaks Riigikogus esindatud poliitiliste jõudude muutunud suhetele.

Välisministrina olen täiesti kindel, et Eesti jätkab sihikindlat liikumist oma välispoliitiliste prioriteetide poole. Euroopa Liidu ja NATO liikmelisus on eesmärgid, mida parlamendis esindatud erakonnad on konsensuslikult toetanud. Seetõttu ei näe ma ohtu, et võimalik uus valitsus muudaks Eesti välispoliitikat.

Uues olukorras näeb Rahvaerakond Mõõdukad väljakutset otsustavalt suurendada sotsiaaldemokraatlike ideede mõju Eesti ühiskonna arengus ning kavandada Eesti tuleviku poliitikat nendest ideedest lähtuvalt. Rahvaerakond Mõõdukad on avatud koostööks kõigi erakondadega, kellega jagame samu seisukohti demokraatia arengu, sotsiaalse turvalisuse suurendamise ja Eesti välispoliitiliste prioriteetide küsimustes.'

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing