Peaminister Mart Laari poliitiline avaldus Riigikogus

19. detsember 2001, 15:14

Peaminister Mart Laar teatas hetk tagasi oma tagasiastumisest järgmise avaldusega:

Lugupeetud Riigikogu liikmed!

Eesti on saanud endale 2002. aastaks eelarve ning võib rahulikult jõuludele ja uuele aastale vastu minna. Olen väga rahul, et Riigikogu suutis viimase nädala jooksul langetada rida positiivseid ja Eestit edasi viivaid otsuseid. Seda eriti olukorras, kus valitsuskoalitsioon oli sisuliselt juba lagunenud. Pean seda igati riigimehelikuks ja vastutustundlikuks käitumiseks.

Saades teada Reformierakonna ühepoolsest partnerite selja taga tehtud otsusest tuua Keskerakond Eesti pealinnas võimule, oli minu esimene reaktsioon viivitamatult ametist lahkuda. See oleks tol hetkel olnud vastutustundetu samm. 2002.aasta riigieelarve ootas vastuvõtmist ning teised kaalukad otsused tegemist.

Nüüd olen ma oma otsustes vaba ning teatan, et kavatsen astuda Vabariigi Valitsuse istungil 8. jaanuaril 2002. aastal omal algatusel tagasi. Kuna peaministri tagasiastumine tähendab kogu valitsuse ametist lahkumist, teen oma otsuse teatavaks vastavalt Vabariigi Valitsuse seaduse paragrahvile 9 eelpoolnimetatud valitsuse istungil.

Iga valitsus ja valitsuskoalitsioon tugineb usaldusel. Seda praeguses võimuliidus enam pole. Eelseisval Eesti riigi jaoks sedavõrd olulisel aastal ei vaja Eesti valitsust, mis on usalduse puudumisest teovõimetuks muutunud ning kus tegeldakse partnerite vastu suunatud valimiskampaaniaga. See võiks viia vastuolude ja skandaalideni, mis ohustaksid tõsiselt Eesti jaoks kõige olulisemaid eesmärke - lõpetada läbirääkimised Euroopa Liiduga ja saada kutse NATOsse.

Loodan, et Eesti poliitilised jõud hoiavad jõulurahu ja tegelevad vastastikuste süüdistuste esitamise asemel konstruktiivsete lahenduste otsimisega. Kavatsen ise sellel perioodil konsulteerida erinevate poliitiliste jõudude ning Vabariigi Presidendiga. Olen veendunud, et rahulikult ja asjalikult tekkinud olukorda kaaludes ning oma tegude eest vastutust tundes suudame leida lahenduse, mis vastab kõige paremini Eesti huvidele, tagab algaval aastal sisepoliitilise stabiilsuse ning selle kaudu Eesti riigile ja rahvale vajalike eesmärkide saavutamise.

Tänan tähelepanu eest!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing