Majandusministeerium: novembris puudusid hindade arengus olulised muutused

20. detsember 2001, 15:56

Viimased neli kuud väldanud hinnakasvu pidurdumine jätkus ka aasta eelviimasel kuul, märkis Majandusministeerium tootjahindade alanemist käsitlevas kommentaaris.

Tööstustoodangu tootjahindade alanemine võrreldes oktoobriga peegeldab aeglustuva maailmamajanduse kasvu tugevnevat survet Eesti hindadele. Seniste arengute jätkumisel jääb aastane tootjahindade kasv 4,4-4,6% piiresse.

Võrreldes oktoobriga ei toimunud hindade arengutes olulisi muutusi. Jätkuvalt püsisid hinnad praktiliselt muutumatutena töötlevas tööstuses. Euroopa turgudel alanevate piimatoodete hindade languse mõju avaldub tasahaaval ka Eesti piimatoodete hindade kasvu pidurdumises. Veelgi tugevam hinnasurve alanemise suunas jõuab meie tootjateni tõenäoliselt aga alles järgmise aasta alguses.

Suurima muutusena on võrreldes oktoobriga hakanud kasvama jällegi puidutoodete hinnad. Selle põhjuseks võivad olla suurenenud tootmisvõimsused seoses talvise hooaja saabumisega.

Novembris olid hinnad ka väliskaubanduses oodatult stabiilsed. Impordihinnaindeks langes oktoobriga võrreldes 0,5%, mille põhjustas peamiselt kütusehindade alanemine. Langenud on ka toiduainete ning jalatsite hinnad, tõusnud on põllumajandussaaduste hinnad. Aasta lõpuks on samuti oodata impordihindade stabiilsust.

Ekspordihinnaindeks tõusis oktoobriga võrreldes 0,3%. Mõningane alanemine on toimunud turba ning tekstiilitoodete hindades, hooajaliste tegurite mõjul on veidi tõusnud toiduainete hinnad. Koos puiduekspordi paranemisega on tõusnud ka puidu hinnad, samal ajal mööbli hinnad püsisid muutumatuna. Kuna eelmise aasta oktoobris toimus ekspordihindade tõus uuele tasemele, jääb tõenäoliselt ka detsembris ekspordihinnaindeksi aastane muutumine sarnaseks oktoobrile ning novembrile.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing