Arstid võitlevad haigekassa vastu

20. detsember 2001, 08:21

Arstide liidu järgmise presidendi Andres Korgi sõnul pooldab enamik Eesti arstidest haigekassa tegevuse lõpetamist, sest süsteem on oma aja ära elanud, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Süsteem, millega keegi rahul ei ole, vajab muutmist,? ütles Pelgulinna haigla ravijuht ja Eesti Arstide Liidu järgmine president Andres Kork.

?Võimalik, et haigekassat oli ravikindlustussüsteemi rajamisel vaja. Nagu tellingud maja remontimisel toetavad ehitamisel, aga hiljem hakkavad maja välimust rikkuma,? võrdles Kork.

Süsteemi puudulikkus seisneb Korgi hinnangul paari ametniku ainuotsustusõiguses, samuti arstidele bürokraatiakohustuse tekitamises. ?Umbes viiendik arsti tööajast kulub haigekassa dokumente täites,? nentis ta, ?see põhjustab ravijärjekordade pikenemist.?

Mustamäe haigla neurokirurgia osakonna juhataja Andres Ellamaa ütles, et haigekassa on küll mõne aasta jooksul tublisti töötanud, kuid peaks kindlustusasutusena valikuid tegema, mitte püüdma meeleheitlikult väikese raha eest kõike pakkuda.

Andres Korgi sõnul oleks raha jaotamisel alternatiiviks samasugune süsteem nagu perearstide puhul rakendatav pearaha. ?Eriarstidele raha jaotamist peaks kontrollima kohalik omavalitsus,? ütles ta. ?Oleks euroopalik, et maksumaksjatel oleks selge ülevaade, kus nende raha kasutatakse. Samuti tooks see kaasa kindla kohustuse anda eriarstiabi teatud piirkonna või nimekirja abivajajatele ja teeks mittevajalikuks arvete esitamise haigekassale.?

Haigekassa juhatuse liikme Toomas Palu sõnul on Eestis poliitiliselt otsustatud solidaarsuskindlustuse kasuks ja seda otsust ei saa haigekassa muuta. ?Peame kindlustatule hüvitise tagama. Teine küsimus on, kui hästi või halvasti me töötame,? rääkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing