PM: novembrikuine valitsustüli ei tõstnud ühegi partei mainet

02. jaanuar 2004, 08:00

Rahvaliidu kirjalikest nõudmistest novembri teisel poolel lahvatanud valitsustülist ei võitnud ükski valitsusliidu erakond.

Kahes osas - 26. novembrist 3. detsembrini ja 10. detsembrist 17. detsembrini - läbi viidud Emori avaliku arvamuse küsitluse tulemuste kohaselt vähenes Res Publica toetus viie ja Reformierakonna toetus võrreldes novembrikuise küsitlusega kolme protsendipunkti võrra ning nende toetus oli vastavalt 14 ja 13 protsenti valimisealisest elanikkonnast, kirjutas eelmise aasta viimane Postimees.

Rahvaliidu toetusprotsent oli küll kokkuvõttes, küsitluse kahe osa keskmise tulemusena nelja protsendipunkti võrra suurem kui eelmise küsitluse ajal ehk üheksa, kuid seda üksnes väga lühiajalise, kohe pärast valitsustüli möödunud populaarsusetõusu tõttu.

Valitsustüli ajal, kui viidi läbi küsitluse esimene osa, tõusis Rahvaliidu toetusprotsent kuuelt kolmeteistkümnele, kuid detsembri keskpaigaks, küsitluse teise osa läbiviimise ajaks, oli see taas langenud seitsmele portsendile.

Võrreldes varasemate küsitlustega on pärast valitsustüli seevastu suurenenud järsult nende inimeste osa, kes ei oska oma erakondlikku valikut määrata.

«See näitab,» väitis uuringufirma Emor sotsioloog Tõnis Saarts uuringut kommenteerides, «et valitsuskriis ei toonud ühelegi asjaosalisele erakonnale, ka mitte Rahvaliidule, püsivama väärtusega boonuspunkte, vaid pigem tekitas rahvas nõutust ja võõrandumist.»

Lisaks juhtivatele valitsuserakondadele vähenes jätkuvalt ka Keskerakonna toetajaskond, vajudes detsembris aasta madalaimale tasemele - 16 protsendini.

Isamaaliidu toetajaskond kasvas ühe kuuga kuue protsendi valijaskonna toetuselt seitsmele.

Toetajate hulk tõusis märkimisväärselt üksnes Mõõdukatel - novembrikuiselt seitsmelt üheksale - kuid küsitluse läbiviijad ei seosta seda ainult ja otseselt valitsustüliga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing