Kaubavahetuse puudujääk kahanes oluliselt

08. jaanuar 2004, 10:45

Novembris ületas ekspordi kasvutempo üle mitme kuu jälle impordi kasvutempo, teatas Majandus- ja kommunikatsiooniminsteerium.

Kaubavahetuse puudujääk langes 2003. aasta kuude lõikes madalaimale tasemele (-1,8 mld kroonini). Eksport suurenes eelmise aasta novembriga võrreldes 10,6% ja import vaid 5,7%.

Ekspordi tugeva kasvu toetajaks oli endiselt omatoodete eksport, mis kasvas aastaga 11,4%. Samal ajal muutus ka allhankeekspordi aastane kasv mitme kuu järel taas positiivseks (6,0%). Impordi kasvu pidurdumise taga oli nii sisenõudluse vähenemine kui töötluskaupade sisseveo langus.

Omatoodete ekspordi jätkuvalt tugevale kasvule aastases võrdluses andsid suurema panuse masinad ja seadmed (kasv 53%), keemiatooted (40%) ning mõõte- ja meditsiiniaparatuur (43%). Allhankeekspordi kasvu toetasid keemia- ja metallitooted. Nende toodete ekspordi suurenemist oli ka oodata, sest oktoobrikuus toodi mainitud kaubagruppide tooteid oluliselt rohkem töötluseks sisse.

Import siseringlusse kahanes oktoobriga võrreldes nii kapitali- kui tarbekaupade osas. Aastases võrdluses kapitalikaupade sissevedu siiski endiselt suurenes, samas oli kasvutempo eelmise kuu näitajast poole madalam. Rohkem mõjutas seda transpordivahendite impordi kasvutempo tunduv aeglustumine. Tarbekaupade sisseveo aastane kasv jäi eelmise kuu madalale tasemele.

Aasta viimasele kuule on iseloomulik mõningane väliskaubandusmahtude vähenemine, mis on osaliselt tingitud pikematest jõulupuhkustest välisriikides. Eksporttellimuste tavalisest väiksemale mahule viitas ka Eesti Konjunktuuriinstituudi detsembrikuu tööstusbaromeeter. Samas ekspordi aastane kasv jätkub, toetudes peamiselt omatoodete ekspordile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing